Msza w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Wierzyli w zmartwychwstanie wolnej i suwerennej Ojczyzny"

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy świętej w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dziś oddano hołd tym, którzy w dowód wierności Ojczyźnie złożyli najwyższą ofiarę życia: oficerom Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Straży Granicznej.

2023-04-14, 20:44

Msza w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Wierzyli w zmartwychwstanie wolnej i suwerennej Ojczyzny"
Msza w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. "Wierzyli w zmartwychwstanie wolnej i suwerennej Ojczyzny". Foto: PAP/Paweł Supernak

Biskup Wiesław Lechowicz powiedział w homilii, że oddajemy cześć również cywilnym jeńcom wojennym: prawnikom, duchownym, lekarzom, pracownikom administracji państwowej, nauczycielom, leśnikom, instruktorom harcerstwa i pozostałym z elity intelektualnej II Rzeczypospolitej pomordowanym przez sowietów.

- Dlatego też gromadzimy się w tym szczególnym miejscu, aby polecać Panu Jezusowi Zmartwychwstałemu tych wszystkich, którzy ginęli na nieludzkiej ziemi, którzy stali się ofiarami 83. lata temu Zbrodni Katyńskiej, którzy umierając, wierzyli nie tylko w swoje zmartwychwstanie, ale również w zmartwychwstanie wolnej i suwerennej Ojczyzny - Polski - przypominał hierarcha

W tym roku przypada 90. rocznica nominacji na biskupa polowego Wojska Polskiego w latach 1933-1947 Józefa Gawliny, który we wspomnieniach nawiązał do mordu na tysiącach polskich oficerów, policjantach i funkcjonariuszach służb mundurowych, jakiego dokonała przez strzał w tył głowy władza sowiecka.

Przez dekady nie można było mówić o tym

- Pisze: "Polska utraciła kwiat kadry oficerskiej" - wyobrażałem sobie, jak to odkrycie podziałało na nasz biedny męczony naród i na wojsko, które zaginionych oficerów, przez długie miesiące daremnie szukało. Na niektórych, z perspektywy czasu możemy powiedzieć, tak podziałało, że zmobilizowało do jeszcze większego wysiłku i gotowości oddania nawet życia w imię niepodległej Ojczyzny. Na niektórych ta zbrodnia nadal działa i nie pozwala na bierność i apatię - mówił biskup polowy Wojska Polskiego.

REKLAMA

- Przez dekady nie można było mówić o tym, co stało się wiosną 1940 r. na nieludzkiej ziemi i wydawało się, że trud, a nawet ofiara życia pójdą na marne. Ale zwycięstwo zawsze stoi po stronie tych, którzy stoją po stronie Jezusa- przypominał hierarcha.

- Jednak wiara w Zmartwychwstanie Jezusa i w zmartwychwstanie naszej Ojczyzny dodawała naszym przodkom i wielu z nas - motywacji, siły i energii, by nie przestawać pracować, trudzić się. Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu, że możemy żyć w innych warunkach, że możemy się cieszyć wolną i suwerenną Ojczyzną. Wciąż winniśmy pamiętać i czuwać, aby daru wolności nie zaprzepaścić. Abyśmy - jak brzmi modlitwa Katyńczyka - zostali poskładani w jedno słowo - Ojczyzna - przypominał biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Złożenie wieńców

Po Mszy świętej przedstawiciele rządu i wojska polskiego złożyli wieńce i zapalili znicze przed Kaplicą Katyńską. 

Eucharystię odprawiono w ramach obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i 80. rocznicy odkrycia masowych grobów polskich oficerów i ujawnienia tej zbrodni. Egzekucji polskiej inteligencji dokonywano między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze i Bykowni.

REKLAMA

Wśród 22 tysięcy Polaków pomordowanych w Katyniu, było około 14 pół tysiąca jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz ponad 7 tysięcy więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez sowietów. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

Czytaj też:

IAR/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej