Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. "W uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości RP"

- Zarówno Dama jak i Kawaler Orderu Orła Białego, Joanna Wnuk-Nazarowa i Stanisław Mieczysław Gebhardt, są absolutnie postaciami znamienitymi, oboje wnieśli niezaprzeczalny, absolutny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych. 

2023-05-03, 11:46

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. "W uznaniu znamienitych zasług dla niepodległości RP"
Prezydent Andrzej Duda i Joanna Maria Wnuk-Nazar. Foto: KPRP/Marek Borawski

Prezydent odznaczył w dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja Stanisława Gebhardta i Joannę Wnuk-Nazarową Orderami Orła Białego. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim.

"Tylko wolna Polska uznawała ten dzień jako święto"

- Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że w tym tak ważnym dla Polski dniu, dniu szczególnym albowiem zawsze znamionującym wolną Polskę, Polskę ambitną, pnącą się ku swojemu rozwojowi, ku swojej sile, mogę wręczyć te najwyższe polskie odznaczenia dwóm postaciom Polski w aspekcie jej nowoczesnego rozwoju. Jej budowania na przestrzeni przede wszystkim tych ostatnich ponad 30 lat prawdziwie wolnej Polski - powiedział Andrzej Duda.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że odznaczenia wręczył na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie 232 lata temu uchwalono Konstytucję 3 maja.

Prezydent wskazał, że "tylko wolna Polska uznawała ten dzień jako święto". - Kiedy Polska nie była wolna, ludzie czcili ten dzień albo potajemnie, albo ryzykując represjami, więzieniem, ryzykując prześladowaniem - dodał.

REKLAMA

Najstarsze polskie odznaczenie

Prezydent wskazał, że Order Orła Białego został ustanowiony w 1705 roku i jest to najstarsze polskie odznaczenie, również "znamionujące Polskę wolną, niepodległą i suwerenną, bo tylko w takiej Polsce było ono wręczane".

Odnosząc się do odznaczonych stwierdził, że "choć na pierwszy rzut oka ktoś powie, iż są z dwóch różnych światów tworzenia tej nowoczesnej Polski", to mają w istocie kilka bardzo ważnych wspólnych cech.

- Zarówno Dama Orderu Orła Białego, jak i Kawaler Orderu Orła Białego są absolutnie postaciami znamienitymi. W przestrzeni tych właśnie 34 lat od 1989 roku prawdziwie wolnej, suwerennej i niepodległej Polski, a także i wcześniej; w czasie kiedy o tę wolność, suwerenność, niepodległość walczono - mówił.

- Oboje wnieśli niezaprzeczalny, absolutny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczypospolitej, nowoczesnego polskiego państwa. Polski, która buduje się jako państwo silne, jako państwo które ma swój wyraz. Są zarazem osobami, które wniosły również swój niezwykle ważny wkład w dobro publiczne, w dzieło służby publicznej Rzeczypospolitej, tej naszej współczesnej - podkreślił prezydent Duda. 

REKLAMA

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Polska dyrygent, kompozytor, pedagog i polityk

Joanna Wnuk-Nazarowa to polska dyrygent, kompozytor, pedagog i polityk, w latach 1997-1999 minister kultury i sztuki. Od 2000 do 2018 r. pełniła funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Została odznaczona "w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i pedagogicznej, za działalność na rzecz upowszechniania dorobku rodzimej kultury muzycznej oraz konsekwentne wspieranie aktywnego w niej uczestnictwa" - wskazano.

Działacz społeczny i polityczny

Stanisław Gebhardt to działacz społeczny i polityczny. W latach 1941-1943 należał do Szarych szeregów, następnie od 1943 do AK w stopniu plutonowy podchorąży. W latach 1944-1945 więzień Gestapo w Krakowie oraz obozów koncentracyjnych Gross Rosen i Mathausen.

Po emigracji, powrócił do Polski w 1990 roku. W latach 1995-1998 współzałożyciel Ruchu Odbudowy Polski (ROP) Od czerwca 2020 przewodniczący Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

REKLAMA

Gebhardt został odznaczony "w uznaniu zasług dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, za wybitną działalność na rzecz polskiej emigracji poprzez pielęgnowanie tożsamości narodowej, zachowanie ciągłości dziedzictwa kulturowego oraz propagowanie wartości chrześcijańskich i demokratycznych, za wierność Polsce wolnej i suwerennej" - napisano w uzasadnieniu.

Czytaj także:

Wręczenie odznaczeń państwowych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja:

IAR/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej