Kulisy "zwycięstwa" 4 czerwca 1989 r. Cenckiewicz publikuje notatkę Kuronia. "Nikt lepiej tego nie ujął"

2023-06-04, 13:44

Kulisy "zwycięstwa" 4 czerwca 1989 r. Cenckiewicz publikuje notatkę Kuronia. "Nikt lepiej tego nie ujął"
Kulisy "zwycięstwa" 4 czerwca 1989 r. Cenckiewicz publikuje notatkę Kuronia. "Nikt lepiej tego nie ujął". Foto: PAP/CAF/Janusz Mazur

Nikt lepiej nie ujął "zwycięstwa" jak Jacek Kuroń - napisał na Twitterze prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk do swojego wpisu dodał skan notatki przygotowanej przez służby po wyborach, w której Jacek Kuroń zalecił Władysławowi Frastniukowi nie świętować zwycięstwa w częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku.

4 czerwca mija 34. rocznica wyborów parlamentarnych 1989 roku, które były wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W powojennej historii Polski były to pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu, który w PRL został zlikwidowany po sfałszowanym referendum 1946 roku. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich Solidarność.

Dlaczego czerwcowe wybory nie były w pełni demokratyczne? Podczas rozmów Okrągłego Stołu ustalono, że w wyniku wolnej rywalizacji wyborczej obsadzone zostaną wszystkie miejsca w Senacie oraz 35 procent miejsc w Sejmie, czyli 161 mandatów. Rządzącym komunistom z PZPR i jej satelitom zagwarantowano w Sejmie 299 miejsc.

W pierwszej turze kandydaci "Solidarności" zdobyli 160 spośród 161 mandatów w Sejmie oraz 92 ze 100 w Senacie. 18 czerwca odbyła się druga tura. Opozycja uzyskała wówczas 1 brakujący mandat w Sejmie oraz 7 w Senacie. Tym samym w Sejmie osiągnęła maksymalną liczbę posłów, na jaką zgodziły się wcześniej władze PZPR. W 100-osobowym Senacie zdobyła 99 mandatów. Jedno miejsce wywalczył kandydat niezależny.

Notatka ws. wytycznych Jacka Kuronia dla Władysława Frasyniuka

W związku z przypadającą rocznicą wspomnianych wydarzeń profesor Sławomir Cenckiewicz opublikował w mediach społecznościowych notatkę służb z 6 czerwca 1989 r.

"Kulisy zwycięstwa 4 czerwca 1989 r. Nikt lepiej nie ujął »zwycięstwa« jak Jacek Kuroń" - napisał Cenckiewicz.

Czego dowiadujemy się z notatki? Jacek Kuroń, opozycjonista wysłał do Władysława Frasyniuka dwie wskazówki:

  • NSZZ "Solidarność" ma nie organizować żadnych manifestacji z okazji "zwycięstwa nad koalicją",
  • w gazetkach i ulotkach sygnowanych przez "Solidarność" nie wolno używać określeń typu "śmierć komunie".

Jacek Kuroń ponadto poinformował Władysława Frasyniuka, że 7 czerwca odbędzie się w Krakowie manifestacja studentów przeciwko wydarzeniom w Chinach.

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

Wróć do strony głównej