Minister Wójcik: na wtorkowym posiedzeniu rządu będziemy dyskutowali o przepisach ws. wydawania dzieci za granicę
Minister w KPRM Michał Wójcik zapowiedział w telewizji wpolsce.pl, że we wtorek, w czasie posiedzenia rządu, odbędzie się dyskusja na temat zmian w procedurze cywilnej. Dodał, że będzie ona związana ze stanowiskiem unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który chce zmian w polskim prawie, jako że nie podoba mu się system ochrony dzieci przed bezpodstawnym wydawaniem ich z Polski.
2023-06-23, 19:59
Wójcik, cytowany przez portal wpolityce.pl, przypomniał, że według aktualnych polskich przepisów "w sytuacji, w której występuje prawomocne rozstrzygnięcie sądu, decydujące o tym, gdzie powinno znaleźć się dziecko, a prokurator generalny uzna, że jest to rozstrzygnięcie rażąco niesprawiedliwie i złoży wniosek do SN, to dziecko nie może opuścić terytorium Polski".
- Gdyby opuściło, to SN musiałby umorzyć sprawę - mówił Michał Wójcik.
Ponadto poinformował, że "we wtorek, w czasie posiedzenia Rady Ministrów będziemy rozmawiali i dyskutowali na temat zmian w procedurze cywilnej". - Chodzi o tzw. postępowania haskie - dodał.
"Reyndersowi nasze pomysły się nie podobają"
Minister przypomniał, że Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował obecną ustawę. - Zrobił to po pytaniu prejudycjalnym jednej z warszawskich sędzi. Wcześniej te zmiany atakowała opozycja, bo oni mają filozofię, że dzieci trzeba wydawać za granicę - powiedział Wójcik.
REKLAMA
- Komisja Europejska wciąż analizuje odpowiedź polskiego rządu, w związku z procedurą przeciwnaruszeniową. Panu Reyndersowi nie podoba się polski system ochrony dzieci przed bezpodstawnym wydaniem ich poza granice Polski. Sam ten system budowałem. Pan Reynders poświęcił mi sporo uwagi w swojej korespondencji - zaznaczył minister.
- Reyndersowi nasze pomysły się nie podobają - kontynuował - twierdzi, że stworzony został system, który "utrudnia wywóz dzieci z Polski". Wskazał 11 spraw, w których jako komisarz sprawiedliwości uznał, że "sądy powinny inaczej orzekać w tych sprawach". Polityk mówi sądom, co mają robić? To ma być praworządność?! - mówił w telewizji wpolsce.pl minister Wójcik, cytowany przez portal wpolityce.pl.
Zmiana Kodeksu postępowania cywilnego
Chodzi o kwestię zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w czerwcu 2022 r. i umożliwiła wstrzymanie z urzędu prawomocnego sądowego postanowienia o wydaniu dziecka do państwa stałego pobytu przy wniesieniu skargi kasacyjnej lub skargi nadzwyczajnej.
Regulacje te pozwalają prokuratorowi generalnemu, rzecznikowi praw dziecka i rzecznikowi praw obywatelskich na uzyskanie wstrzymania wykonania prawomocnego orzeczenia sądowego zarządzającego powrót dzieci, wydanego na podstawie konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Żądanie takie powoduje wstrzymanie wykonania na okres dwóch miesięcy.
REKLAMA
Ponadto, jeżeli wymienione organy wniosą od orzeczenia zarządzającego powrót skargę kasacyjną, wstrzymanie to przedłuża się z mocy prawa do czasu ukończenia postępowania przed Sądem Najwyższym.
Ziobro: UE wyciąga brudne łapska po polskie dzieci
W końcu stycznia Reynders wysłał do ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka pismo, które formalnie uruchomiło tzw. procedurę przeciwnaruszeniową wobec Polski. W piśmie tym stwierdzono, że nasz kraj niewłaściwie wdrożył i stosuje rozporządzenie unijne dotyczące uznawania i wykonywania orzeczeń sądów innych państw w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.
KE podkreśla, że w Polsce liczne orzeczenia w takich sprawie nie są wykonywane. KE dała polskim władzom dwa miesiące na odpowiedź.
Warszawski sąd apelacyjny zadał pytanie do TSUE o zgodność tych przepisów z unormowaniami europejskimi. W połowie lutego TSUE orzekł, że prawo Unii stoi na przeszkodzie temu, by organy krajowe mogły uzyskać, bez uzasadnienia, wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia zarządzającego powrót dziecka.
REKLAMA
Dodał ponadto, że wymóg skuteczności i szybkości, który obowiązuje przy wydawaniu orzeczenia zarządzającego powrót dziecka, jest wiążący również w ramach wykonywania takiego orzeczenia.
- UE eskaluje żądania wobec naszego kraju, wyciąga swoje brudne łapska po polskie dzieci - mówił w lutym minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- O czym dzieci powiedziałyby nam, gdybyśmy chcieli słuchać? Kampania "Usłyszeć dzieci" Agaty Kornhauser-Dudy
- Mądre rodzicielstwo. Jak reagować na sukcesy i porażki?
- Uprowadzenia dzieci przez Rosjan. Brytyjskie MON: Moskwa próbuje odwrócić narrację
PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA