104. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Elżbieta Witek złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza

W związku ze 104. rocznicą wybuchu I Powstania Śląskiego, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty od marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

2023-08-17, 16:22

104. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Elżbieta Witek złożyła kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza
Marszałek Sejmu oddała hołd uczestnikom I Powstania Śląskiego. Foto: Sejm RP

Wybuch zarówno pierwszego, jak i kolejnych powstań śląskich, w okresie formowania się naszej państwowości, czyli w latach 1919-1921, był spowodowany rozczarowaniem ludności polskiej decyzją traktatu wersalskiego w sprawie organizacji na Górnym Śląsku plebiscytu. Pierwsze powstanie wybuchło spontanicznie. Jego bezpośrednią przyczyną była masakra w Mysłowicach. Zgromadzeni tam 15 sierpnia górnicy wraz z rodzinami domagali się zaległych wypłat. Gdy tłum wtargnął na teren kopalni, oddział niemieckiej straży granicznej - Grenzschutzu - otworzył ogień do ludności cywilnej. Zginęło 10 osób, w tym 13-letni chłopiec.

Wybuch I Powstania Śląskiego

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 wybuchło powstanie śląskie. Po masakrze mieszkańcy śląskich miast zaczęli atakować posterunki Grenschutzu - niemieckiej straży granicznej. Powstańcami niezadowolonymi z terroru i represji niemieckich, dowodził por. Alfons Zgrzebniok.

Opanowali oni m.in. Tychy, Radzionków, Piekary, a także część Katowic. Wkrótce zabrakło amunicji, pomoc z Polski nie nadchodziła, a Niemcy ściągnęli posiłki. Niemcom udało się odbić zajęte przez powstańców miasta.

24 sierpnia 1919 komendant powstania, por. Alfons Zgrzebniok wydał rozkaz zaprzestania walk. Później nadszedł okres przygotowań do kampanii plebiscytowej. Pierwszy zryw powstańców, choć zakończył się przegraną przygotował podstawy pod kolejne bunty na Śląsku.

REKLAMA

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej