Referendum wiążące dla rządu. Prof. Grabowska: nie może przyjąć aktu UE, który jest sprzeczny z wynikiem

2023-08-19, 12:29

Referendum wiążące dla rządu. Prof. Grabowska: nie może przyjąć aktu UE, który jest sprzeczny z wynikiem
Prof. Genowefa Grabowska zauważyła, że wszędzie na świecie zachęca się wyborców do uczestniczenia w referendach. "Referendum to jest coś oczywistego w krajach, które autentycznie są zainteresowane tym, co myślą obywatele".Foto: PAP/Mateusz Marek

Wydaje mi się, że gdyby w Polsce częściej były organizowane referenda, to może ludzie by się nauczyli i odczuli, że mają wpływ na władzę. W obecnej sytuacji po prostu uważają, że to jest jeszcze jeden obowiązek. To przekonanie, że to od nas nic nie zależy – to właśnie trzeba przełamać - mówiła prof. Genowefa Grabowska, b. posłanka do Parlamentu Europejskiego w wywiadzie dla i.pl.

Profesor Genowefa Grabowska stwierdziła, że dotychczasowe próby zbojkotowania październikowego referendum, świadczą o słabości naszej klasy politycznej. Podczas środowej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej lider ugrupowania Donald Tusk mówił, że "unieważnia referendum".

Była posłanka do Parlamentu Europejskiego, konstytucjonalistka i ekspertka z zakresu prawa międzynarodowego w rozmowie z portalem i.pl oceniła, że "nasza klasa polityczna jest absolutnie rozchwiana i w niektórych sytuacjach bezradna, skoro sięga do takich niemądrych rozwiązań, jak jednoosobowe unieważnianie referendum, które się nie odbyło".

Genowefa Grabowska zauważyła, że wszędzie na świecie zachęca się wyborców do uczestniczenia w referendach. "Referendum to jest coś oczywistego w krajach, które autentycznie są zainteresowane tym, co myślą obywatele" - powiedziała konstytucjonalistka.

Referendum jest istotne, jeśli chodzi o decyzje instytucji UE

Profesor Genowefa Grabowska zauważyła, że jeśli obywatele państwa członkowskiego powiedzą "nie" proponowanym przez pakt migracyjny rozwiązaniom, Unia o tym się natychmiast dowie.

"Wynik referendum wiąże władze naszego państwa. Władze naszego państwa muszą wtedy Unii Europejskiej przekazać, że nie mogą tego paktu zaakceptować, ponieważ obywatele odrzucili ten dokument. Rząd ma wtedy w UE związane ręce. Nie może przyjąć ani żadnego aktu, który byłby sprzeczny z wynikiem referendum ani nie może podjąć konkretnych działań, które naruszałyby to zobowiązanie" - zauważyła.

Nie można drzeć kart. Za niszczenie kart do głosowania grozi kara do 2 lat więzienia

Genowefa Grabowska przypomniała, że za niszczenie, przerwanie karty grozi odpowiedzialność karna i skrytykowała osoby, które namawiają do tego innych. 

Obecny rzewodniczący PKW Sylwester Marciniak na konferencji prasowej 16 sierpnia odniósł się do tej kwestii.

Sędzia Marciniak zwrócił uwagę, że tę kwestię reguluje zarówno Kodeks wyborczy, jak i Kodeks karny.

- Oprócz przepisów karnych w ustawie o referendum ogólnokrajowym w Kodeksie wyborczym, istnieje także przepis z art. 248 punkt 3 Kodeksu karnego umieszczony w rozdziale 31 przestępstwa przeciwko wyborom i referendom, gdzie jest powiedziane, że kto niszczy kartę do głosowania podlega karze pozbawiania wolności do lat 2 - wskazał prezes PKW.

Jak dodał, znane są orzeczenia sądów rejonowych, "gdzie doszło do takiej sytuacji, że wyborca podarł kartę i poniósł odpowiedzialność karną".

- Apeluję, aby nie wprowadzać wyborców w tym zakresie w błąd, bo niestety skutki nie ponoszą te osoby, które takie treści przekazują, tylko bezpośrednio wyborca - zaznaczył sędzia Marciniak.

Pytania referendalne

W Dzienniku Ustaw opublikowano w piątek sejmową uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa.

W czwartek Sejm przyjął projekt uchwały o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało ośmiu parlamentarzystów.

Propozycje pytań referendalnych brzmią następująco:

***

Czytaj także:

Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed zachęca do udział w referendum

***

IAR/PAP/in./

Polskie referenda Polskie referenda

Polecane

Wróć do strony głównej