Polacy jednoznacznie przeciw przymusowej relokacji migrantów. "Wpływają na to obrazy z Europy Zachodniej'

2023-08-24, 09:00

Polacy jednoznacznie przeciw przymusowej relokacji migrantów. "Wpływają na to obrazy z Europy Zachodniej'
Według najnowszego sondażu Polacy nie chcą przymusowej relokacji migrantów. Foto: Abaca Press/ FORUM

Zdecydowana większość Polaków sprzeciwia się forsowanemu przez Unię Europejską paktowi migracyjnemu, zgodnie z którym każdy kraj Wspólnoty miałby obowiązek przyjęcia nielegalnych migrantów - wynika z najnowszego raportu Centrum Badań Polityki Europejskiej. Na postawę Polaków w kwestii mechanizmu relokacji wpływają m.in. obrazy z Europy Zachodniej, w tym zwłaszcza z Francji - ocenia szef CBPE prof. Jarosław Szymanek.

Biuro Badań Społecznych Question Mark na zlecenie Centrum Badań Polityki Europejskiej spytało Polaków o forsowany przez Unię Europejską pakt migracyjny, który zakłada obowiązkową relokację migrantów.

Sondaż: Polacy nie chcą nielegalnych migrantów

Ledwie 5,8 proc. Polaków popiera obowiązkową relokację migrantów i pakt migracyjny, zaś 81 proc. Polaków sprzeciwia się koncepcji paktu migracyjnego - wynika z raportu Centrum Badań Polityki Europejskiej Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości przy Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Niemal w takim samym stopniu przeciwni obowiązkowej relokacji migrantów są mężczyźni (łącznie 81,2 proc.), jak i kobiety (81,6 proc.).

Czym innym legalni migranci, czym innym nielegalni

Polacy są w przeważającej większości przeciwni narzucaniu rozwiązań obligatoryjnych i zdają sobie sprawę z tego, że czym innym jest napływ legalnych migrantów, a "czym innym fala migracji nielegalnej, niekontrolowanej, która może wywoływać szereg rozmaitych obaw, związanych zarówno z bezpieczeństwem społecznym, jak i bezpieczeństwem fizycznym, najbardziej elementarnym" - skomentował w rozmowie z PAP szef CBPE prof. Jarosław Szymanek.

Zwrócił też uwagę na zobowiązania traktatowe krajów UE w kwestii migracji. - Zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej obowiązkiem Unii jest przeciwstawianie się nielegalnej migracji, a w razie jej wystąpienia - jej zwalczanie - zaznaczył.

Legalizacja nielegalnej migracji sprzeczna z Traktatem

Jeden z artykułów Traktatu mówi, że "Unia rozwija wspólną politykę imigracyjną mającą na celu zapewnienie na każdym etapie skutecznego zarządzania przepływami migracyjnymi, sprawiedliwego traktowania obywateli państw trzecich przebywających legalnie w państwach członkowskich, a także zapobieganie nielegalnej imigracji i handlowi ludźmi oraz wzmocnione ich zwalczanie.

Profesor Jarosław Szymanek stwierdza, że "tymczasem wszelkiego rodzaju rozważania o legalizacji nielegalnej migracji w istocie przeczą postanowieniom traktatowym, co dla większości opinii publicznej jest niezrozumiałe i nieakceptowalne. Dla wielu osób tego rodzaju działania są jawnym postępowaniem wbrew traktatom, co pogłębia nieufność wobec UE, a przynajmniej niezrozumienie jej działania" - ocenia.

Zdaniem prof. Jarosława Szymanka na postawę Polaków w kwestii mechanizmu relokacji, który miałby być zastosowany wobec innych migrantów niż z Ukrainy czy Białorusi, wpływają m.in. obrazy z Europy Zachodniej, w tym zwłaszcza z Francji, gdzie niedawno doszło do zamieszek.

Czytaj także:

Polacy przeciw karaniu za odmowę

Polacy są także przeciw karaniu krajów za odmowę przyjęcia nielegalnych migrantów.

"Wyniki sondażu CBPE pokazują radykalny sprzeciw wobec takich gróźb. Aż 86,4 proc. ankietowanych ocenia negatywnie tę propozycję, z czego 24,9 proc. zdecydowanie negatywnie. Zgadza się z nią zaś zaledwie 13,6 proc. osób. Również w przypadku tego pytania respondenci z różnych grup demograficznych wyrażali swój sprzeciw bardzo podobnie. Wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 84 proc., a wśród kobiet aż 87,7 proc. Negatywnie do takich rozwiązań są nastawieni zarówno mieszkańcy wsi, małych i średnich miasteczek oraz dużych ośrodków miejskich i metropolii" - czytamy.

Nielegalna migracja będzie też jednym z tematów referendum, zaplanowanego na 15 października. Więcej o tym piszemy TUTAJ.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Marek Ast w Programie 1 Polskiego Radia

TVP Info/nt

Polecane

Wróć do strony głównej