Rozmowy z Miedwiediewem nad trumną Lecha Kaczyńskiego. Tusk i Komorowski obiecywali upamiętnić Armię Czerwoną

We wtorek w TVP Info wyemitowany został kolejny odcinek serialu dokumentalnego "Reset", w którym ujawniono szokujący dokument. Z notatki ze spotkania z 18 kwietnia 2010 r. wynika, że gdy na pogrzeb śp. Lecha Kaczyńskiego przybył do Polski Dmitrij Miedwiediew, rozmawiający z nim Donald Tusk i Bronisław Komorowski zadeklarowali "podjęcie działań ws. godnego upamiętnienia czerwonoarmistów zmarłych w polskich obozach jenieckich", w tym "ufundowanie odpowiedniego obelisku".

2023-09-05, 22:20

Rozmowy z Miedwiediewem nad trumną Lecha Kaczyńskiego. Tusk i Komorowski obiecywali upamiętnić Armię Czerwoną
"Godne upamiętnienie czerwonoarmistów". Najnowszy "Reset" o rozmowach Komorowskiego, Tuska i Miedwiediewa. Foto: POOL New / Reuters / Forum

Twórcy serialu "Reset" - Sławomir Cenckiewicz i Michał Rachoń - "ujawnili treść notatki z rozmów trójstronnych Miedwiediew-Komorowski-Tusk, jakie odbyły się w dniu pogrzebu Lecha Kaczyńskiego (18 kwietnia 2010 r.)".

"Polepszenie stosunków polsko-rosyjskich"

Z treści notatki dowiadujemy się, że "spotkanie potwierdziło, że obie strony oczekują, iż rezultatem ostatnich tragicznych wydarzeń, związanych z Katyniem i Smoleńskiem, stanie się zdecydowane polepszenie stosunków polsko-rosyjskich".

Michał Rachoń podkreślił w odcinku, że "spotkanie Tusk-Komorowski-Miedwiediew obfituje w treści szokujące". - W trakcie pogrzebu polskiego prezydenta, który zginął w niewyjaśnionych i niejasnych okolicznościach w Rosji, polski premier Donald Tusk i p.o. prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski... zaproponowali kolejne otwarcie w stosunkach z Rosją. Tym razem postawili na symbolikę obrony miejsc pamięci sowieckiej armii w Polsce - wskazał.

- Premier D. Tusk poinformował, że w związku z obchodami 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej (9 maja 2010 r.) strona polska podejmie działania, by otoczyć szczególną opieką cmentarze żołnierzy radzieckich - dodał.

REKLAMA

Z pisma pokazanego w materiale wynika, że strona polska zaproponowała w trakcie tych rozmów podkreślenie i wprowadzenie tez, które jeszcze pół roku temu zwalczane były pryncypialnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. We wnioskach sporządzonych w tym dokumencie, podpisanym przez Henryka Litwina z MSZ, jest mowa o tym, że trzeba podjąć działania idące w kierunku godnego upamiętnienia czerwonoarmistów zmarłych w polskich obozach jenieckich po wojnie 1920 r.

Efektem tych ustaleń były m.in. szokujące zdjęcia Andrzeja Wajdy, palącego kilka tygodni później znicze na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej.

REKLAMA

Uhonorowanie Rosjan, którzy byli na miejscu katastrofy

Warto podkreślić, że podczas spotkania w Krakowie Tusk w rozmowie z Miedwiediewem podjął inicjatywę, żeby uhonorować 20 Rosjan, którzy brali udział w gaszeniu pożaru na wrakowisku 10 kwietnia 2010 roku.

"Premier Donald Tusk poinformował, że strona polska w dowód wdzięczności za ofiarną postawę Rosjan zaangażowanych w pomoc rodzinom ofiar, planuje odznaczyć obywateli Federacji Rosyjskiej zaangażowanych w ww. działania. W tym kontekście zwrócił się z prośbą o przekazanie przez stronę rosyjską listy takich osób" - czytamy w dalszej części notatki.

- Myślę, że Miedwiediew był zaskoczony, że zaledwie osiem dni po katastrofie w Smoleńsku polski premier proponuje odznaczenie i uhonorowanie przez państwo polskie Rosjan (…). Szokujące jest to, że już wtedy wiadome było, że ciało polskiego prezydenta zostało zbezczeszczone - komentuje prof. Sławomir Cenckiewicz.

Do wręczenia odznaczeń rosyjskim funkcjonariuszom doszło trzy tygodnie później w Moskwie, gdy stolicę Rosji odwiedzał Bronisław Komorowski.

REKLAMA

Cały czas dostępne są odcinki pierwszego sezonu dokumentu:

Czytaj także w TVP Info: „Polityka obronna” Platformy Obywatelskiej. Ekspert: Złamano konstytucję

Czytaj także:

Źródło: TVP.Info

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej