Ruszają zachęty dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. W Warszawie powstaną dla nich mieszkania

W Warszawie powstanie 70 mieszkań dla funkcjonariuszy służby więziennej. Podpisana umowa zakłada także budowę pokoi biurowych i dodatkowej infrastruktury. Kompleks pięciu budynków powstanie przy ulicy Rakowieckiej.

2023-09-21, 12:36

Ruszają zachęty dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. W Warszawie powstaną dla nich mieszkania
Dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe Artur Dziadosz i dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Służewcu mjr. Nikodem Banaś. Foto: PAP/Marcin Obara

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział, że nowa inwestycja ma zachęcić do pracy w służbie więziennej. Przyznał, że właśnie w stolicy potrzeby w tym zakresie są największe. Jest to trzecia tego typu inwestycja realizowana w Warszawie.

Inwestycja pochłonie ponad 130 milionów złotych. Jest finansowana z funduszu, na który trafia część wynagrodzeń za pracę więźniów.

W 2015 roku powstał program "Praca Dla Więźniów", który miał zmobilizować osadzonych do zatrudnienia. Otrzymują oni najniższe krajowe wynagrodzenie, z czego połowa trafia do funduszu, z którego są realizowane inwestycje związane z więziennictwem. Według danych resortu w tej chwili zatrudnienie znajduje niemal każdy więzień zdolny do pracy.


Posłuchaj

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta: nowa inwestycja ma zachęcić do pracy w służbie więziennej (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Praca płatna i bezpłatna

Na koniec ubiegłego roku odpłatnie pracowało ponad 18 tysięcy więźniów, a na koniec listopada 18 tysięcy 657 skazanych. Pozostali zatrudnieni więźniowie wykonują nieodpłatne prace porządkowe i pomocnicze na rzecz jednostek karnych lub na cele społeczne. Osadzeni, którzy otrzymują wynagrodzenie mogą z niego pokrywać swoje zobowiązania. Artur Bartkowiak powiedział, że 57 procent z nich to osoby obciążone alimentami. W 2022 roku z wynagrodzenia osadzonych zostało przekazane na fundusz alimentacyjny ponad 18 milionów złotych.

REKLAMA

Osadzeni pracują w halach na terenie zakładów karnych lub poza murami więzienia, u kontrahentów. Podporucznik Artur Bartkowiak z Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej mówił, że więźniowie zwykle są dobrymi pracownikami, chętnie pracują, a motywacją do pracy jest nie tylko wynagrodzenie.

- Osadzony może spędzić czas poza terenem jednostki, jeżeli jest zatrudniony u kontrahenta zewnętrznego. Jego dobre zachowanie, jego dobre wykonywanie obowiązków w pracy przynosi dobre rezultaty resocjalizacyjne co przekłada się też często na wcześniejsze zwolnienie z jednostki w związku z otrzymaniem warunkowego przedterminowego zwolnienia - powiedział Artur Bartkowiak.

Zmiany w przepisach

Od stycznia obowiązują przepisy, które poszerzają możliwość pracy więźniów. Skazani mają możliwość wykonania pracy w zamian za niespłacone przez nich grzywny, mogą też brać udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych a cudzoziemcy mogą być zatrudniani bez konieczności uzyskiwania pozwoleń. Program praca dla więźniów funkcjonuje od 2016 roku.

Czytaj także:

pg,iar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej