Beata Szydło ostrzega: zgoda na zmianę traktatów odbije się negatywnie na życiu każdego Europejczyka
- Przegłosowana przez Komisję Spraw Konstytucyjnych PE zgoda na zmianę traktatów europejskich odbije się negatywnie na życiu każdego Europejczyka; demokratyczne prawa mieszkańców krajów Unii zostaną zastąpione decyzjami brukselskiej egzekutywy - podkreśliła w środę europoseł PiS, b. premier Beata Szydło.
2023-10-25, 13:45
"Odbije się to negatywnie"
"Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego przegłosowała zgodę na zmianę Traktatów Europejskich oznaczającą utworzenie federacji rządzonej z Brukseli. Odbije się to negatywnie na życiu każdego Europejczyka. Demokratyczne prawa mieszkańców krajów Unii zostaną zastąpione decyzjami brukselskiej Egzekutywy" - napisała Beata Szydło w środę na platformie X.
Do wpisu europoseł dołączyła krótkie nagranie. - Szanowni państwo, zmiany traktatowe forsowane na siłę w Parlamencie Europejskim odbiją się negatywnie na życiu każdego z was, każdego Europejczyka - podkreśliła Szydło.
Jak mówiła, "teraz jest czas, żebyście się tym zainteresowali". - Poczytajcie, słuchajcie, śledźcie uważnie to, jakie zmiany forsuje lewicowo-liberalna większość w Parlamencie Europejskim - zaznaczyła europoseł.
REKLAMA
"Polska i Europa zmieni się na całe dekady"
- To będzie kształtowało życie nie tylko nas, was, ale waszych dzieci i waszych wnuków. Polska i Europa zmieni się na całe dekady. Trzeba powstrzymać to szaleństwo. Można to zrobić, ale musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że każdy z nas musi mieć świadomość tych zmian" - powiedziała Szydło.
Jak dodała, "wybór jest prosty - czy chcemy zachować nasze wolności, czy chcemy, żeby decyzje o naszej przyszłości, o naszym codziennym życiu, o naszych podatkach, o tym, co dzieje się w każdym państwie członkowskim podejmowała egzekutywa lewicowo-liberalna Brukseli".
Raport dotyczący zmian traktatowych
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art.3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art.4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, leśnictwo, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
Utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych oznaczałoby wzmocnienie roli Unii w kwestiach polityki klimatycznej. Z kolei współdzielenie kompetencji w dziedzinach, które obecnie są wyłączną prerogatywą państw członkowskich, mogłoby oznaczać przyjmowanie w tych sferach regulacji obowiązujących wszystkie kraje, nawet gdyby nie wszystkie się na to zgodziły. Przeciwnicy tych zmian wskazują na potencjalną możliwość pośredniego wpływania na programy nauczania w szkołach, czy - w ramach ochrony zdrowia - ograniczenie ochrony życia dzieci nienarodzonych.
REKLAMA
Uproszczenie procedury zawieszania w prawach członka
Raport przewiduje też uproszczenie procedury zawieszania w prawach członka tych państw, które naruszą "wartości unijne", takie jak "praworządność", "demokracja", "wolność", "prawa człowieka", czy "równość". Przeciwnicy rozwiązań zawartych w raporcie podkreślają, że pojęcia te są zbyt ogólne, co daje możliwość intepretowania ich niemal na dowolny sposób. W konsekwencji zaś poprawka może de facto wyposażyć państwa silniejsze w narzędzie politycznej walki przeciwko słabszym.
Przyjęcie raportu autorstwa pięciorga eurodeputowanych (jednego Belga i czworga Niemców) jest wstępem do wielostopniowej procedury zmiany traktatów. W następnej kolejności trafi on pod obrady i głosowanie poprawek na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
- Likwidacja suwerenności państw? Eksperci wyjaśniają, jakie zmiany mogą zajść w traktatach UE
- Plany federalizacji UE. Poseł PiS: Tusk będzie podległy Brukseli i Berlinowi. Polska straci suwerenność
- Fogiel ostrzega przed centralizacją UE. "Jeżeli weto zniknie, to postawimy pierwszy krok do rozpadu Unii"
"Superpaństwo z dominacją niemiecko-francuską". Kuźmiuk ostrzega przed zmianą traktatów UE
PAP/nt
REKLAMA