"Unieważnienie wyroku TK" w umowie koalicyjnej. Fala komentarzy. "W ten sposób daleko nie zajedziemy"
"To błąd", "z taką praworządnością daleko nie zajedziemy", "ustawą znieść wyrok!" - to tylko niektóre z licznych komentarzy, odnoszących się do zapisów umowy koalicyjnej Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Okazuje się bowiem, że jednym z zobowiązań jest "unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego".
2023-11-10, 17:27
W piątek została parafowana umowa koalicyjna z udziałem lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.
Jednym z zapisów umowy koalicyjnej jest "unieważnienie wyroku" Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.
"Z twardych zobowiązań: podwyżki dla budżetówki (bez procentów, projekt w ciągu 100 dni rządu), likwidacja CBA, »unieważnienie« wyroku TK ws. aborcji eugenicznej, wakacje ZUS, komisje śledcze i próby postawienia przed TS obserwacje: PSL popiera przywileje emerytalne funkcjonariuszy PRL" - napisał na Twitterze dziennikarz Polskiego Radia Karol Darmoros.
"Tusk unieważnia wszystko po kolei"
Zapis ten wywołał falę komentarzy w mediach społecznościowych. Między innymi wśród polityków.
REKLAMA
"Art. 190 Konstytucji, który mówi że orzeczenia TK mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Innymi słowy proponowanie unieważnienie wyroku TK będzie, moim zdaniem, złamaniem konstytucji" - ocenił poseł PiS Jan Mosiński.
"Zgodnie z porozumieniem rotacyjnej koalicji wyroki Trybunału Konstytucyjnego będą unieważniane uchwałami parlamentarnymi. Nowa jakość, która na nowo definiuje trójpodział władzy" - ironizował minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik.
Z kolei eurodeputowana PiS Anna Zalewska na Twitterze napisała: "Tusk unieważnia wszystko po kolei - referendum, debatę, wyroki TK. Z rozpędu unieważni polską suwerenność?".
"To brzmi ultrakomicznie" - ocenił Piotr Zduńczyk z Konfederacji.
REKLAMA
"Z taką praworządnością daleko nie zajedziemy"
Do zobowiązania koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy odnieśli się również dziennikarze i publicyści.
"Napisanie w umowie »unieważnimy wyrok Trybunału Konstytucyjnego« to błąd. Koalicja właśnie przyznała, że to wyrok. Pozbawia się więc podstawowego argumentu, że to, co wydano, nie spełnia wymogów stawianych wyrokom. A wyroku TK unieważnić się zgodnie z konstytucją nie da" - komentował Patryk Słowik.
"Ustawą znieść wyrok TK! Tak po prostu i co, jaki macie problem, prawaki" - ironizowała Blanka Aleksowska.
Z kolei Stanisław Janecki stwierdził: "Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego unieważnia się tak, że wychodzi Donald Tusk i mówi: »Unieważniam!«. Proste?".
REKLAMA
"Jakiś frajer wierzy jeszcze w ten bełkot o praworządności?" - pytał Wiktor Świetlik.
"Z taką praworządnością to my daleko nie zajedziemy" - wtórował Tomasz Sommer.
- "Rotacja i likwidacja to jej główne założenia". Mariusz Błaszczak o umowie koalicyjnej
- Umowa koalicyjna bez partii Razem. Jan Śpiewak: droga do tego, żeby Lewica wypadła z polityki
- Rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy zlikwiduje CBA? Przypominamy liczne sukcesy funkcjonariuszy
łl/PR, twitter.com
REKLAMA
REKLAMA