Wręczenie medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Czarnek: chodzi o to, by szukać prawdy

Przemysław Czarnek nagrodził w środę zasłużonych dla szkolnictwa wyższego. - "Sapientia et Veritas", czyli mądrość i prawda. Bo w nauce chodzi o to, by szukać prawdy. Jeśli nauka miałaby być czymś, co nie prowadzi do prawdy, to nie będzie żadną nauką - powiedział. 

2023-11-15, 15:25

Wręczenie medali „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Czarnek: chodzi o to, by szukać prawdy
Minister Czarnek wręczył w środę medale "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas". Foto: X/MEIN_GOV_PL

Minister Przemysław Czarnek wręczył w Warszawie medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Odznaczenia są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.

Nagrodzeni za służbę prawdzie

 - Był zwyczaj, że przez wiele lat również naukowcom wręczano medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal Komisji Edukacji Narodowej to rzeczywiście wielka wartość i on pozostaje i zawsze będzie go można wręczać. Uznaliśmy, że trzeba ustanowić coś, co rzeczywiście będzie podkreślało szczególne zasługi dla nauki polskiej. Dlatego został ustanowiony medal "Sapientia et Veritas" -  powiedział podczas uroczystości szef MEiN. - Bo w istocie o to chodzi w nauce. Chodzi o to, by szukać prawdy. Jeśli nauka miała by być czymś, co nie prowadzi do prawdy, czy przeszkadza w odkrywaniu prawdy, to nie będzie żadną nauką - dodał. 

Szef resortu edukacji docenił wkład w naukę osób nagrodzonych medalami. - Dziś na sali mamy wybitnych przedstawicieli nauki, czyli tych, którzy ogromnie przyczynili się do tego, żeby społeczeństwo, świat mogło odkryć prawdę. Państwa osiągniecia naukowe właśnie taki cel mają i takie zadanie spełniają  - podkreślił Przemysław Czarnek.

Dla kogo medal MEiN 

Medal "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie - złoty medal, srebrny i brązowy. Umożliwia to uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć. Może być on przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego, w tym także nieposiadającym obywatelstwa polskiego, uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym, stowarzyszeniom. Medal może być nadany także pośmiertnie.

REKLAMA

Czytaj także:

Medal "Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas" nadaje Minister Edukacji i Nauki z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.: innego ministra kierującego działem administracji rządowej; kierownika urzędu centralnego; wojewody; organu jednostki samorządu terytorialnego; przewodniczącego KPN; władz statutowych instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, organizacji społecznych, stowarzyszeń, reprezentatywnych organizacji związkowych lub reprezentatywnych organizacji pracodawców; ambasadora, kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Listę wyróżnionych naukowców i instytucji można znaleźć pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wybitni-przedstawiciele-nauki-wyroznieni-medalami-zasluzony-dla-nauki-polskiej-sapientia-et-veritas?fbclid=IwAR2B4UV4auiUP09syBZ3tr12EAU7ekm07F0q5sanDtRlTsKRIIpV28pHGPI

PAP/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej