Proces autora podręcznika do HiT. Przemysław Czarnek: to absurdalne

2023-11-14, 14:55

Proces autora podręcznika do HiT. Przemysław Czarnek: to absurdalne
Przemysław Czarnek: proces dotyczący podręcznika do HiT jest absurdalny. Foto: twitter.com/@MEIN_GOV_PL

- Proces prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość oraz wydawcy książki - Białego Kruka - jest absurdalny - ocenił na antenie Radia Wnet szef MEiN Przemysław Czarnek. - Proces nie dotyczy ministerstwa - zaznaczył.

We wtorek przed krakowskim sądem okręgowym rozpoczął się proces cywilny prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora podręcznika do historii i teraźniejszości, oraz wydawnictwa Biały Kruk. Powodowie - rodzina dziecka poczętego przy pomocy metody in vitro - uważają, że we fragmencie podręcznika do HiT był fragment "stygmatyzujący" dzieci poczęte przy pomocy tej metody. Domagają się publicznych przeprosin i zadośćuczynienia.

Sędzią w sprawie został wybrany - w drodze losowania - Waldemar Żurek, krytykujący reformę sądownictwa Zjednoczonej Prawicy. We wtorek prowadził pierwszą rozprawę w procesie. O tym, czy będzie prowadził kolejne, zdecyduje sąd - w innym składzie, na odrębnym posiedzeniu. Zawnioskował o to pełnomocnik pozwanego, a sędzia Żurek przychylił się do wniosku.

Proces ws. podręcznika

O proces ws. podręcznika do HiT minister edukacji i nauki był pytany we wtorek w Radio Wnet. - Proces przeciwko profesorowi Roszkowskiemu to nie jest proces przeciwko ministerstwu. My nie pisaliśmy podręcznika i my podręcznika nie wydawaliśmy. Podręczników jest zresztą więcej - zaznaczył Przemysław Czarnek.

- Sam proces, z tego, co mam ogląd sytuacji, jest absurdalny całkowicie - stwierdził minister.

- Jeszcze raz powtarzam, podręczników nie wydaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, nie płaci ministerstwo edukacji. Każdy może podręcznik napisać. Ministerstwo dopuszcza do użytku, tylko tyle - dodał.

Nowy przedmiot

Historia i teraźniejszość to dość nowy przedmiot szkolny, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym. Obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie i zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Przedmiot historia i teraźniejszość jest wprowadzany w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od 1 września 2022 r.

Zgodnie z polskim prawem nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

Wróć do strony głównej