Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prezydent uhonoruje działaczy opozycji antykomunistycznej

2023-12-13, 05:23

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prezydent uhonoruje działaczy opozycji antykomunistycznej
Prezydent Andrzej Duda wręczy w samo południe odznaczenia państwowe zasłużonym dla działalności opozycyjnej w PRL. Foto: Przemysław Keler/ KPRP/ Twitter/@prezydentpl

W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe działaczom antykomunistycznej opozycji. Uroczystość odbędzie się w samo południe w Pałacu Prezydenckim. 

W nocy z 12 na 13 grudnia na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Władzę objęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Zmilitaryzowano Polskie Radio i Telewizję Polską. Internowano działaczy i doradców Solidarności, wprowadzono godzinę milicyjną.

Uderzenie władz PRL w Solidarność


Za oficjalną przyczynę wprowadzenia stanu wojennego podano pogarszającą się sytuację gospodarczą kraju oraz potrzebę przeciwdziałania chaosowi i anarchii, wywołanych postępowaniem radykalnych działaczy "Solidarności". Faktycznym celem wojskowej akcji była jednak likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku, w efekcie, których powstała "Solidarność".

Do operacji wprowadzenia stanu wojennego zostały użyte: Ludowe Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska i Służba Bezpieczeństwa. We wszystkich województwach ustanowiono komisarzy wojskowych, będących pełnomocnikami Komitetu Obrony Kraju.

W czasie stanu wojennego, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, internowanych zostało około 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, w tym niektóre osoby więcej niż raz, a tysiące kolejnych było inwigilowanych, zastraszanych czy wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie "Solidarności" lub przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

»ZOBACZ TAKŻE: Stan wojenny w liczbach [INFOGRAFIKA]

 Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.

Zbrodnia bez kary

W 2011 roku, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z prawem. W wyniku przeciągających się postępowań sądowych odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego nie ponieśli żadnych konsekwencji.

13 grudnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Został uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Przemysław Czarnek gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej