"Dopiero 9 stycznia możemy się tym zająć". Przewodnicząca KRS o projekcie dot. sądów powszechnych

2023-12-19, 17:06

"Dopiero 9 stycznia możemy się tym zająć". Przewodnicząca KRS o projekcie dot. sądów powszechnych
Przewodnicząca KRS o projekcie dot. sądów powszechnych: dopiero 9 stycznia możemy się tym zająć.Foto: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka powiedziała, że "minister sprawiedliwości wyznaczył 14 dni na zaopiniowanie projektu zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych". - To jest niemożliwe, możemy zająć się nim dopiero na posiedzeniu 9 stycznia - oceniła.

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał w piątek do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w rozporządzeniu - Regulamin urzędowania sądów powszechnych.

Dwa paragrafy

Jak zaznaczyła, że "są tam nowelizowane dwa paragrafy". - Jeden dotyczy podziału spraw w sądzie. Mówi się o tym, że sędziowie powołani po 2018 r. mają nie orzekać w sprawie wniosków o wyłączenie sędziego, jeśli w treści tego wniosku znajdzie się element dotyczący podstawy ich powołania - przypomniała przewodnicząca KRS.

Wskazała, że jest to wadliwe legislacyjnie działanie ministra sprawiedliwości. - Jest to materia ustawowa, podziały czynności należą do prezesa sądu, który uchwala je po zaopiniowaniu przez kolegium właściwego sądu. Nie jest to więc materia należąca do ministra - zaznaczyła.

- Poza tym kryterium, w jakim następuje wyłączenie niektórych sędziów od orzekania w danej kategorii spraw niewątpliwie jest nieprawidłowe konstytucyjnie. Jest także niewykonalne technicznie, ponieważ sprawa jest rejestrowana i kierowana do przydziału - powiedziała Pawełczyk-Woicka.

- W związku z tym, jeżeli osoba, która kieruje sprawę do systemu losowego przydziału spraw ma jeszcze czytać każdy wniosek i zastanawiać się, którzy sędziowie mają nie uczestniczyć w losowaniu, to proszę sobie wyobrazić jak to wydłuża postępowanie - dodała.

"Instrukcja dla sędziów"

Jak wskazała, drugi nowelizowany przepis dotyczący tzw. instrukcji dla sędziów został zaprojektowany w części dotyczącej tego, co technicznie ma zawierać wyrok i uzasadnienie. - Ja nie bardzo rozumiem ten przepis, że sędziowie mają szczególnie uwzględniać art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. To ma być w treści wyroku? Te wyroki będą wydawane w imieniu RP na podstawie art. 19 ust. 1 Traktatu o UE? Jest to trochę kabaretowe - oceniła przewodnicząca KRS.

Projekt wpłynął do KRS do zaopiniowania, a minister wyznaczył na to 14 dni. - Oczywiście jest to niemożliwe. Posiedzenie rady mamy dopiero 9 stycznia i wtedy możemy się zając tym projektem. Dodam, że wymogiem ustawowym jest, żeby taki projekt rozporządzenia był zaopiniowany przez KRS, więc jest to bezwzględnie potrzebne - powiedziała.

Rozporządzenia Adama Bodnara

W piątek szef Ministerstwa Sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt zmian w rozporządzeniu - Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Zgodnie z proponowanymi przepisami "wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie".

Wskazano, że rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez KRS ukształtowaną po 2017 r., w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw. Jak wskazało MS, "propozycja zmiany przepisów jest spowodowana tym, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o KRS wprowadziła sprzeczny z Konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS". 15 sędziów - członków Rady wybiera Sejm, a nie jak wcześniej - środowiska sędziowskie.

Czytaj także:

Druga proponowana przesz szefa MS zmiana dotyczy obowiązku uwzględniania pierwszeństwa i bezpośredniego stosowania prawa unijnego i międzynarodowego przy sporządzaniu orzeczeń oraz uzasadnień sędziowskich".

"Wynika to z faktu, że w ostatnich kilku latach hierarchia źródeł prawnych i trójpodział władzy w Polsce zostały zaburzony. Wprowadzono zmiany prawne ograniczające niezależność sądownictwa oraz umożliwiające prowadzenie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów stosujących w orzecznictwie prawo unijne i konwencje międzynarodowe - wskazano w komunikacie MS.

Do projektowanych zmian w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych negatywnie odniosła się w niedzielę Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska. - Najwyższe zaniepokojenie budzi fakt, że nowy szef MS rozpoczyna urzędowanie od przedkładania projektów, które zmierzają do pogwałcenia fundamentów porządku konstytucyjnego RP, w tym zasady trójpodziału władz i niezawisłości sędziów - stwierdziła.

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Kowal o KRS

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej