Komisja śledcza ds. Pegasusa. Marszałek Hołownia: mam nadzieję, że powołamy ją na najbliższym posiedzeniu

- Bez względu na wszystko odbędzie się najbliższe zaplanowane posiedzenie Sejmu, zajmiemy się na nim m.in. budżetem państwa i wotum nieufności wobec ministra kultury. Mam nadzieję, że powołamy też komisję śledczą ds. Pegasusa - powiedział w piątek dziennikarzom marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

2024-01-12, 13:38

Komisja śledcza ds. Pegasusa. Marszałek Hołownia: mam nadzieję, że powołamy ją na najbliższym posiedzeniu
Komisja śledcza ds. Pegasusa. Marszałek Hołownia: mam nadzieję, że powołamy ją na najbliższym posiedzeniu. Foto: PAP/Paweł Supernak

Zgodnie z harmonogramem obrad, najbliższe dwudniowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się w najbliższy wtorek. Posiedzenie to pierwotnie miało odbyć się w tym tygodniu, ale zostało decyzją marszałka Szymona Hołowni przeniesione.

Hołownia w piątkowej rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że najbliższe posiedzenie Sejmu "bez względu na wszystko odbędzie się". - Głosujemy budżet, jest ustawa o szkolnictwie wyższym, którą musimy szybko przeprocedować. Są rzeczy takie jak wotum nieufności wobec ministra (kultury Bartłomieja) Sienkiewicza, głosowanie immunitetu posła (Konfederacji Grzegorza) Brauna - powiedział marszałek Sejmu.

 - Mam nadzieję, że uda nam się też powołać, uchwalić - nie wiem, czy powołać skład - ale chciałbym to zrobić, bo mamy czas, komisję śledczą ds. Pegasusa, żebyśmy w przyszłym tygodniu mieli to zamknięte - podkreślił Hołownia.

Projekt uchwały jest gotowy

21 listopada ub.r. posłowie klubu KO złożyli projekt uchwały ws. powołania "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.".

REKLAMA

Według projektu, przez "czynności operacyjno-rozpoznawcze" należy rozumieć "kontrolę operacyjną, w tym kontrolę i utrwalanie treści rozmów telefonicznych, kontrolę korespondencji, a także wszelkie inne czynności polegające na kontroli lub utrwalaniu przy użyciu środków technicznych treści rozmów lub przekazów informacji, w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną lub za pomocą komunikatorów internetowych".

Zadaniami komisji ma być m.in. zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości Pegasusa oraz innych, pokrewnych oprogramowań, jak napisano "w szczególności działań podjętych w tym celu przez członków Rady Ministrów, Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz prokuraturę i organy powołane do ścigania przestępstw, w tym szefa CBA Ernesta Bejdę".

Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Komisja będzie miała również na celu m.in. zbadanie, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej