Będzie łatwiej o pigułkę "dzień po". Projekt zmiany prawa jest w wykazie prac rządu

2024-01-18, 00:38

Będzie łatwiej o pigułkę "dzień po". Projekt zmiany prawa jest w wykazie prac rządu
Ustawa zmieniająca zasady dostępu do pigułek "dzień po" trafiły do wykazu prac rządu. Foto: Image Point Fr/ Shutterstock

W wykazie prac rządu zamieszczono informację o projekcie ws. dostępu bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki "dzień po”. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał tego roku.

Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki dzień po" są dostępne tylko na receptę. Premier Donald Tusk przekazał 15 stycznia, że mają być one dostępne bez recepty i zapowiedział, że rząd zaproponuje zmianę ustawy w tej sprawie.

Istota rozwiązań, projektowanych w nowelizacji prawa farmaceutycznego, sprowadza się – jak wskazano w wykazie prac rządu – do uchylenia przepisu, który wprowadził nadmiarowe ograniczenie, przywracając w ten sposób stan sprzed lipca 2017 r.

Podano, że w 2017 r. wprowadzono rozwiązanie, które w sposób odgórny, siłowy, niekorespondujący z już funkcjonującymi pozwoleniami na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz dotyczącą tej procedury dokumentacją, wymusiło kategorię dostępności "wydawane z przepisu lekarza – Rp".

Awaryjna antykoncepcja

Antykoncepcję awaryjną, tzw. pigułkę "dzień po", stosuje się w przypadkach nagłych, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tzw. pigułki "dzień po" nie są przeznaczone do stosowania jako stała metoda antykoncepcji.

Sprzeciw episkopatu 

Przeciwko dostępności pigułki "dzień po" bez recepty wypowiedziała się z początkiem 2015 roku KEP. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski stwierdzał w oświadczeniu, że stosowanie tzw. antykoncepcji doraźnej prowadzi do "wydalenia zarodka ludzkiego z ustroju matki i jego śmierć". 

Czytaj także: 

PAP, episkopat.pl/ mbl



Polecane

Wróć do strony głównej