Będzie łatwiej o pigułkę "dzień po". Projekt zmiany prawa jest w wykazie prac rządu
W wykazie prac rządu zamieszczono informację o projekcie ws. dostępu bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, tzw. pigułki "dzień po”. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał tego roku.
2024-01-18, 00:38
Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. "tabletki dzień po" są dostępne tylko na receptę. Premier Donald Tusk przekazał 15 stycznia, że mają być one dostępne bez recepty i zapowiedział, że rząd zaproponuje zmianę ustawy w tej sprawie.
Istota rozwiązań, projektowanych w nowelizacji prawa farmaceutycznego, sprowadza się – jak wskazano w wykazie prac rządu – do uchylenia przepisu, który wprowadził nadmiarowe ograniczenie, przywracając w ten sposób stan sprzed lipca 2017 r.
Podano, że w 2017 r. wprowadzono rozwiązanie, które w sposób odgórny, siłowy, niekorespondujący z już funkcjonującymi pozwoleniami na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego oraz dotyczącą tej procedury dokumentacją, wymusiło kategorię dostępności "wydawane z przepisu lekarza – Rp".
Awaryjna antykoncepcja
Antykoncepcję awaryjną, tzw. pigułkę "dzień po", stosuje się w przypadkach nagłych, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tzw. pigułki "dzień po" nie są przeznaczone do stosowania jako stała metoda antykoncepcji.
REKLAMA
Sprzeciw episkopatu
Przeciwko dostępności pigułki "dzień po" bez recepty wypowiedziała się z początkiem 2015 roku KEP. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski stwierdzał w oświadczeniu, że stosowanie tzw. antykoncepcji doraźnej prowadzi do "wydalenia zarodka ludzkiego z ustroju matki i jego śmierć".
Czytaj także:
- Koalicja Obywatelska złoży swój projekt ws. aborcji do 12 tygodnia. Jest deklaracja premiera
- "Każdy ma swoje obietnice wyborcze". Poseł Polski 2050 odpowiada Lewicy ws. prawa aborcyjnego
PAP, episkopat.pl/ mbl
REKLAMA