Prezydent zwoła Radę Gabinetową. "Liczę na merytoryczną dyskusję"

2024-02-01, 11:30

Prezydent zwoła Radę Gabinetową. "Liczę na merytoryczną dyskusję"
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Marek Borawski/KPRP

Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i przedyskutować, jak rząd postrzega inwestycje w naszym kraju - m.in. takie jak CPK, elektrownia atomowa - powiedział prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim. 

Prezydent w czwartkowym oświadczeniu podkreślił, że kieruje nim troska o przyszłe pokolenia i zapewnienie im możliwości rozwoju oraz bezpieczeństwa. Stąd - jak podkreślił - muszą być realizowane zadania takie jak wielkie inwestycje, które zostały już zaplanowane, jak Centralny Port Komunikacyjny czy kwestia energetyki jądrowej oraz modernizacja polskiej armii.

Rada Gabinetowa

- Wydam dzisiaj postanowienie o zwołaniu Rady Gabinetowej, czyli konstytucyjnego ciała sprowadzającego się do obrad prowadzonych przez Radę Ministrów pod przewodnictwem prezydenta RP. Ta Rada zostaje przeze mnie zwołana na 13. lutego, czyli za dwanaście dni, na godz. 13 - powiedział prezydent.

- Będziemy mogli usiąść z przedstawicielami rządu i przedyskutować, jak rząd postrzega inwestycje w naszym kraju - m.in. takie jak CPK, elektrownia atomowa - jakie działania zostały podjęte i czego możemy się spodziewać w przyszłości - wyjaśnił prezydent.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o zwołaniu Rady Gabinetowej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Jak wskazał, to kwestia rozwoju Polski.

- Działania, które odpowiadają na wyzwania, które przed nami stoją. Liczę na merytoryczną dyskusję - wskazał.


Realizacja zobowiązań

Prezydent w wygłoszonym oświadczeniu przypomniał, że w środę zdecydował o podpisaniu ustawy budżetowej na ten rok.

- Ustawa budżetowa niedługo wejdzie w życie. Chcę wyrazić satysfakcję, że rząd będzie mógł realizować zobowiązania, które podjął, które wpisał do ustawy budżetowej - podkreślił Andrzej Duda.

Wyraził też zadowolenie, że premier Donald Tusk mocno zaakcentował to, że stworzona została możliwość realizacji rządowych zobowiązań, w tym podwyżek.

- To, co tu i teraz zostało zabezpieczone. To bardzo dobrze, tak powinna być realizowana polityka - dodał.

- Liczę na to, że konsekwentnie premier i jego rząd, większość parlamentarna te swoje zobowiązania zrealizuje - powiedział Andrzej Duda.

Tryb kontroli następczej

W środę po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, a także ustawę okołobudżetową i nowelę ustawy o szkolnictwie wyższym.

"Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją" - przekazała KPRP.

Analogiczne działania mają być podejmowane przez Prezydenta RP każdorazowo w przypadku uniemożliwienia Posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej