Ustawa o KRS. Politycy podzieleni ws. rządowego projektu. Wkrótce zajmie się nim Sejm
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Przewiduje m.in., że to środowisko sędziowskie - a nie Sejm - będzie wybierać członków KRS.
2024-02-21, 16:25
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej mówi, że w procesie będą uczestniczyć również przedstawiciele innych zawodów prawniczych.
Dodaje, że kandydatów do KRS będą zgłaszać sędziowie. Utworzona zostanie też Rada Społeczna, w skład której wejdą radcowie prawni, notariusze, adwokaci i przedstawiciele świata nauki, którzy będą uczestniczyć w pracach dotyczących oceny kandydatów. - Tak, żeby osoby wskazywane do powołania na urząd sędziowski prezydentowi miały już ocenę środowisk prawniczych - podkreśla wiceminister.
Ustawa o KRS. Projekt w ogniu krytyki PiS
Projekt krytykuje największy klub opozycyjny. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek mówi, że to powrót do przepisów, które dawały środowisku sędziowskiemu zbyt duże uprawnienia. - Widzę, że jest pęd ku temu, żeby wróciło stare, czyli żeby było tak jak było, żeby sędziowie sami się wybierali - stwierdza.
Zdaniem Bochenka przepisy dotyczące KRS, które uchwalił PiS, były dobre, ponieważ "wprowadzały demokratyczną kontrolę i nadzór nad wymiarem sprawiedliwości".
REKLAMA
Sejm ma zająć się projektem dotyczącym KRS na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się za dwa tygodnie.
Posłuchaj
- Zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Marszałek Szymon Hołownia przedstawił wstępny plan prac Sejmu
- Pozytywna reakcja w UE na plan Adama Bodnara. "Jestem bardzo wdzięczny za kredyt zaufania"
- Projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sąd Najwyższy nie zabiera głosu
"Zmiany w TK powinny być szybkie". Gawkowski o kolejnych krokach ws. wymiaru sprawiedliwości
REKLAMA
IAR/kg
REKLAMA