Nowa doktryna obronna. Wiceszef MON: obecne dokumenty są nieaktualne

2024-03-03, 08:01

Nowa doktryna obronna. Wiceszef MON: obecne dokumenty są nieaktualne
MON: konieczne jest opracowanie nowej doktryny obronnej. Foto: twitter.com / @Zelazna_Dywizja

Kierownictwo resortu obrony narodowej zapowiada opracowanie nowych planów obronnych oraz stworzenia nowej doktryny polityczno-obronnej. - Obecne dokumenty strategiczne są nieaktualne - uważa wiceszef MON Paweł Zalewski.

Minister ocenił, że pilnie trzeba opracować strategię obronną Polski, ponieważ powstała ona jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. - To dokument z 2020 roku - podkreślił wiceszef MON.

Według wiceministra taki dokument jest po prostu nieaktualny. Dodatkowo doktryna polityczno-strategiczna pochodzi z roku 2018, co także należy szybko uaktualnić.

Wiceminister Paweł Zalewski zapowiedział, że dokumenty strategiczne powinny powstać jak najszybciej. W ciągu kilku tygodni kierownictwo resortu będzie gotowe do przekazania założeń nowej doktryny.

Doktryna obronna to dokument państwowy, który powstaje po to, aby określić główne obszary państwa, w których należy podejmować różnorodne działania zmierzające do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa kraju.

Obronność. Ćwiczenia w ramach NATO

Z kolei w czwartek generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podziękował Polakom za wspieranie żołnierzy podczas odbywających się obecnie w naszym kraju międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Dragon 24 i Steadfast Defender 2024.

Ćwiczenia rozpoczęły się 22 stycznia i potrwają do końca maja. Mają zademonstrować zdolność NATO do szybkiego rozmieszczenia sił z Ameryki Północnej i innych części sojuszu w celu wzmocnienia obronności Europy. Ćwiczenia Dragon 24, to polska część Steadfast Defender 2024. Rozpoczęły się 26 lutego.

Posłuchaj

MON o konieczności opracowania nowej doktryny obronnej (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceszef MON potwierdza: kupujemy samoloty F-35, kontynuujemy decyzję poprzedniego rządu

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej