Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Duda: nikt nie odważy się zaatakować silnego NATO

2024-03-11, 09:25

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Duda: nikt nie odważy się zaatakować silnego NATO
Prezydent Andrzej Duda otworzył posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Spotykamy się, by w symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją przed Polską w aspekcie naszej obecności w NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Posiedzenie RBN odbywa się w przeddzień spotkania prezydenta Dudy oraz premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem.

Andrzej Duda, otwierając posiedzenie, podkreślał, że odbywa się ono w wyjątkowym trybie i wyjątkowym momencie; wskazał w tym kontekście na 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

RBN. Tematem strategiczne wyzwania

- Spotykamy się po to, by w ten symboliczny sposób porozmawiać o strategicznych wyzwaniach, jakie stoją dzisiaj przed bezpieczeństwem Polski w aspekcie naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim, a więc w znaczeniu naszych więzi euroatlantyckich i sojuszniczych - powiedział.

- Wobec sytuacji, która rozwija się przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, wobec odrodzonego rosyjskiego imperializmu i wszystkich tych zagrożeń, z którymi mamy dzisiaj do czynienia. Mówię "mamy" - nie tylko jako Polska, ale w szerokim tego słowa znaczeniu. My, jako dzisiaj nierozerwalna część wolnego świata, rodziny państw demokratycznych, w szczególności tych, które zrzeszone są w Sojuszu Północnoatlantyckim - dodał.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda otworzył posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

- Z dumą możemy mówić o tym, że Polska jest od samego początku odpowiedzialnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent na początku posiedzenia.

Zwrócił uwagę, że nasi żołnierze walczyli ramię w ramię z żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych i innych armii sojuszniczych w Iraku, Afganistanie, w innych miejscach, "tam, gdzie trzeba było stawać w obronie wolnego świata".

Jak zaznaczył, "dzisiaj ramię w ramię stajemy z naszymi sojusznikami, wspierając walczącą z agresją rosyjską Ukrainę". - Ale sami we własnym zakresie także działamy odpowiedzialnie - dodał.

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: w sprawach bezpieczeństwa jesteśmy jednością (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Polska wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność

Prezydent zauważył, że dziś w Polsce wydajemy ponad 4 proc. naszego PKB na obronność, modernizujemy naszą armię, rozwijamy ją, kupujemy najnowocześniejszy sprzęt po to, by - jak mówił - "zgodnie z przyjętą od wielu lat i stałą praktyką naszej doktryny bezpieczeństwa narodowego, naszej strategii bezpieczeństwa narodowego mieć jak największe zdolności do tego, byśmy mogli bronić się sami".

Andrzej Duda uważa, że zwiększenie potencjału militarnego NATO jest konieczne w związku z imperialną polityką Rosji.

Posłuchaj

Prezydent: państwa NATO powinny wydawać 3 proc. PKB na obronność (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Prezydent podziękował również wszystkim tym, którzy przyczynili się od tego, że 25 lat temu Polska mogła stać się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękował też wszystkim polskim politykom, którzy się do tego przyczynili.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, on też określa ich tematykę.

Czytaj więcej:

IAR/PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej