Komisja śledcza. MSWiA interweniowało w sprawie wiz? Nowe ustalenia

2024-03-11, 17:45

Komisja śledcza. MSWiA interweniowało w sprawie wiz? Nowe ustalenia
Komisja ds. afery wizowej dotarła do opinii MSWiA kwestionującej projekt rozporządzenia MSZ. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zakwestionowało w ubiegłym roku projekt rozporządzenia ułatwiający wydawanie wiz obywatelom państw trzecich. Do takiej opinii dotarła sejmowa komisja do spraw afery wizowej.

Jej przewodniczący Michał Szczerba powiedział, że według dokumentu planowane zmiany mogły wiązać się z zagrożeniem bezpieczeństwa migracyjnego Polski. - Przygotowywano propozycje legislacyjne, żeby rozszerzyć katalog państw, których obywatele otrzymywaliby wizy na podstawie decyzji MSZ, bez konsultacji z konsulem i weryfikacji umiejętności zawodowych czy językowych - wyjaśnił Michał Szczerba.

Za przygotowanie rozporządzenia odpowiadał były wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Afera w MSZ. Poseł PiS: mechanizmy kontrolne zadziałały

Do sprawy rozporządzenia odniósł się poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Bogucki. Według niego opinia MSWiA świadczy o tym, że państwo zareagowało prawidłowo na nadużycia przy wydawaniu wiz.

- Rozporządzenie zostało wstrzymane. Nie weszło w życie i nie wywołało żadnych skutków prawnych. Nie ma tu więc żadnej afery. Mechanizmy kontrolne państwa zadziałały - powiedział polityk.

Komisja śledcza. Osajda: o sprawie wiedział minister Rau

O tym, że taki dokument był przygotowywany w resorcie dyplomacji, mówił też podczas posiedzenia komisji do spraw afery wizowej były dyrektor Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością Jakub Osajda. Jak zeznał, o sprawie miał wiedzieć również ówczesny szef MSZ Zbigniew Rau.

Świadek mówił, że osoby z resortu dyplomacji radziły mu, aby nie rozmawiał z mediami na temat afery wizowej.

Komisja do spraw afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, stara się ustalić liczbę i tożsamość osób, które nielegalnie przekroczyły granicę RP, lub wobec których zalegalizowano pobyt w wyniku nadużyć. Komisja ma też ocenić umowy pośrednictwa wizowego. Sprawdza okres od 12 listopada 2019 do 20 listopada 2023 roku.

Czytaj także:

Komisja śledcza ds. afery wizowej przesłuchuje świadków:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej