Alarmujące dane. Rośnie liczba zachorowań na Kleszczowe Zapalenie Mózgu
Rośnie liczba zachorowań na Kleszczowe Zapalenie Mózgu. W ubiegłym roku odnotowano w Polsce 659 przypadków tej groźniej choroby. To ponad dwukrotnie więcej niż cztery lata wcześniej. W Warszawie zainaugurowano siódmą odsłonę kampanii "Nie igraj z kleszczem. Wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu".
2024-03-21, 19:44
Ekspert chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, profesor Joanna Zajkowska powiedziała IAR, że na wzrost liczby zachorowań ma wpływ ocieplenie klimatu, co sprzyja aktywności kleszczy przez cały rok. Poza tym mogą one występować nie tylko w lesie, ale także w miastach, na trawnikach.
- Wielu naszych pacjentów chorowało po jednorazowym kontakcie z kleszczem. To mogą być sytuacje, których nawet nie przewidzimy w tej chwili: to może być jednorazowa wycieczka, zatrzymanie się na parkingu w lesie, w podróży między miastami. Więc jeżeli się zaszczepimy, możemy być spokojni, że ciężki przebieg choroby nas nie będzie dotyczył - dodała profesor Zajkowska.
Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Objawy
Objawy Kleszczowego Zapalenia Mózgu na początku przypominają grypę. Często na tym etapie choroba może się zakończyć. Jeśli organizm jest osłabiony i wirus dostanie się do układu nerwowego, mogą wystąpić powikłania neurologiczne, na przykład zapalenie opon mózgowych, które wymaga hospitalizacji.
Kleszczowe Zapalenie Mózgu leczy się tylko objawowo, ale można tej chorobie skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia. Konieczne jest przyjęcie trzech dawek szczepionki, która jest zalecana, ale nie jest refundowana.
REKLAMA
Posłuchaj
- Uwaga na kleszcze. Jak zabezpieczyć się przed ukąszeniem?
- Przełom w walce z kleszczami? Naukowcy z Kanady odkryli naturalny środek na groźne insekty
IAR/jb
REKLAMA