TK przekłada kolejną rozprawę. Wiceminister: to charakterystyczne dla Trybunału Przyłębskiej
Po raz kolejny Trybunał Konstytucyjny przełożył termin rozprawy w sprawie przepisów covidowych. Tym razem na 4 kwietnia. Wiceminister sprawiedliwości ocenił, że to działanie charakterystyczne dla TK za kadencji Julii Przyłębskiej.
2024-03-26, 05:45
Badaniem zgodności z ustawą zasadniczą rozwiązań wprowadzonych przez byłego premiera Mateusza Morawieckiego powinien zająć się pięcioosobowy skład pod przewodnictwem sędziego TK Stanisława Piotrowicza.
TK przekłada rozprawę. Wiceminister: to dla niego charakterystyczne
Wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur powiedział Polskiemu Radiu, że wielokrotne przekładanie terminów rozpraw i pusta wokanda są cechą charakterystyczną Trybunału Julii Przyłębskiej, który wyjątkowo szybko działał w przypadku wydania zabezpieczeń dotyczących między innymi byłego prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotra Schaba.
- To są działania mające na celu zabetonowanie czy też ochronę osób, które są w sądownictwie związane z byłym obozem władzy. Takich sędziów, którzy wielokrotnie pokazali, że są lojalni wobec tego byłego obozu władzy, więc ich Trybunał Konstytucyjny chroni. Jest to duża część aktywności obecnego TK. W tych sprawach Trybunał, wydając zabezpieczenia, przejawia wręcz wyjątkową szybkość działania - ocenił Dariusz Mazur.
Zdaniem wiceministra sprawiedliwości do odpolitycznienia Trybunału, który teraz - jak mówił - jest narzędziem ograniczania rządów prawa w Polsce, potrzebna jest zapowiadana ustawa albo nawet zmiana konstytucji.
REKLAMA
Posłuchaj
Zobacz również:
Przepisy covidowe. Kolejna przełożona rozprawa
- Otwarte pozostaje pytanie przy obecnym układzie władzy, gdzie prezydentem jest Andrzej Duda, kiedy będzie możliwe przyjęcie takich ustaw. Plus przy obecnym układzie głosów w parlamencie, kiedy będzie możliwe odrzucenie ewentualnego weta prezydenckiego. Nie wygląda na to, żeby to było możliwe jutro czy za tydzień - powiedział wiceminister.
Dariusz Mazur podkreślił, że nie zwalnia to rządzących z działań mających na celu przywrócenie niezależności Trybunału Konstytucyjnego.
Pierwotnie przepisami covidowymi Trybunał miał się zająć 14 lutego. Następnie termin zmieniano na 28 lutego, 5 marca, 12 marca, 19 marca i 26 marca.
ms/IAR/wmkor
REKLAMA
REKLAMA