Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Możliwość spowiedzi w noc konfesjonałów

Msza Krzyżma zakończy dziś trwający 40 dni w Kościele katolickim Wielki Post. Tego dnia katolicy upamiętniają ustanowienie przez Chrystusa dwóch sakramentów. Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne, w czasie którego wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

2024-03-28, 03:13

Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Możliwość spowiedzi w noc konfesjonałów
Wielki Piątek przybliża wiernym Mękę Pańską, natomiast Wielka Sobota to czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni zwieńcza wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Poranna Msza Krzyżma, odprawiana zazwyczaj w katedrach, to wspomnienie ustanowienia sakramentu kapłaństwa.

- To dzień ogromnej radości, dlatego że kapłaństwo to służba, a eucharystia to dziękczynienie. Zawsze w te dni życzę kapłanom, żeby byli zmęczeni od spowiadania, żeby ich ręce bolały od udzielania komunii świętej - mówi ksiądz Andrzej Kuflikowski.

Triduum Paschalne

Wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne, w czasie którego wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

- Po zakończeniu wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej następuje obrzęd obmycia nóg dwunastu osobom, który przypomina o geście Jezusa wobec apostołów - przypomina ksiądz Jan Sikorski.

REKLAMA

Symbolika po mszy

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej, obnaża się ołtarz, zdejmując świece, mszał, krzyż oraz obrus. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz opuszczenia go przez bliskich. Tabernakulum pozostaje otwarte i puste, a wieczna lampka zgaszona.

Wielki Piątek przybliża wiernym Mękę Pańską, natomiast Wielka Sobota to czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni zwieńcza wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

Noc konfesjonałów. Nocna spowiedź dla zabieganych

W czasie Triduum Paschalnego w wielu kościołach można przystąpić do spowiedzi do późnych godzin wieczornych, czasem nocnych. W Kościele katolickim spowiedź i wewnętrzne nawrócenie to najgłębszy sens Wielkiego Postu.

Noc konfesjonałów organizowana jest od 14 lat z myślą o zabieganych i zapracowanych, którzy nie mają możliwości spowiedzi w ciągu dnia - podkreśla inicjator i koordynator nocy konfesjonałów ksiądz Grzegorz Adamski.

REKLAMA

Dodaje, że noc może służyć także wyciszeniu i głębszej refleksji, a tym samym lepszemu przygotowaniu do spowiedzi.

Spowiedź. Otwarcie serca na Boga

Jezuita ojciec Zdzisław Wojciechowski mówi, że w spowiedzi chodzi o otwarcie serca na Boga. Jako spowiednik obserwuje penitentów, którzy chcą się nawrócić i zmienić swoje życie.

- Nie przychodzą do konfesjonału jedynie po zaświadczenie o spowiedzi potrzebne do bierzmowania lub ślubu - podkreśla duchowny. Jezuita zaznacza, że spowiedź jest także pewnym ukierunkowaniem życia dla zagubionych.

Katolicki obowiązek spowiedzi

Na stronie nockonfesjonalow.pl - oprócz mapy kościołów uczestniczących w akcji i godzin spowiedzi - umieszczono teksty i nagrania pomocne w przygotowaniu się do spowiedzi.

REKLAMA

Kościół katolicki nakłada na wiernych obowiązek spowiedzi przynajmniej raz w roku, w okresie Wielkanocnym.

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej