Wybory kopertowe w Polsce. Skóra: zarząd Poczty Polskiej zwlekał z decyzją

Zarząd Poczty Polskiej odrzucił wniosek o finansowanie zadań związanych z przeprowadzeniem wyborów kopertowych w Polsce - wynika z zeznań złożonych we wtorek przez Pawła Skórę, b. dyrektora Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej przed komisją śledczą.

2024-04-16, 16:26

Wybory kopertowe w Polsce. Skóra: zarząd Poczty Polskiej zwlekał  z decyzją
Były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej S.A. w latach 2019-2020 Paweł Skóra podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych . Foto: PAP/Albert Zawada

Paweł Skóra wskazał, że dostał od swoich przełożonych polecenie rozpoczęcie prac informatycznych związanych z przeprowadzeniem tzw. wyborów kopertowych, ale gdy złożył wniosek m.in. w sprawie finansowania tych zadań, został on odrzucony. - Prezes (Poczty Polskiej Tomasz) Zdzikot powiedział, że wniosek zawiera ryzyka i nie może go przyjąć.(...) Poprosił o przygotowanie kolejnego wniosku, w którym te ryzyka znikną - zeznał Skóra.

Była tylko decyzja premiera

Dopytywany przez posłankę Magdalenę Filiks (KO) o szczegóły, powiedział, że wówczas nie było jeszcze podstawy prawnej, czyli tzw. ustawy o wyborach kopertowych, nie było też umowy Poczty Polskiej z Ministerstwem Aktywów Państwowych na realizację wyborów. - Była tylko decyzja (premiera) Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 roku - przypomniał Skóra. W jego ocenie, zarząd Poczty starał się odwlec decyzję w czasie, bo to się wiązało z zaciągnięciem zobowiązań, a - jak wskazał - "nie było gwarancji, że za przygotowanie wyborów dostaniemy wynagrodzenie".

Skóra odsunięty ze stanowiska. Dostał zakaz wykonywania pracy

Pytany czy w Poczcie Polskiej spotkał się ze zwolnieniem osób, które nie chciały wykonać zdania, powiedział, że "taka jest praktyka, tak działają instytucje publiczne, że za niewykonanie zadania wiążą się kwestie dyscyplinarne".

REKLAMA

Z zeznań Skóry wynika, że 28 kwietnia 2020 roku otrzymał on od przełożonych natychmiastowy zakaz wykonywania pracy, ale - jak zaznaczył - przez kilka miesięcy płacono mu pensję i "miał obowiązek opowiadania na telefony". Powiedział, że mimo pytań, nie uzyskał odpowiedzi co było przyczyną odsunięcia go ze stanowiska.

Poczta Polska poniosła koszty - 88 mln zł

Na posiedzeniu komisji 18 marca, gdy odbyła się konfrontacja pomiędzy byłym wiceszefem MAP Arturem Soboniem, a b. wiceprezesem Poczty Polskiej Grzegorzem Kurdzielem, szef komisji Dariusz Joński (KO) zaprezentował pismo z 29 kwietnia 2020 r. adresowane do ówczesnego szefa MAP Jacka Sasina i podpisane przez ówczesnego p.o. prezesa zarządu Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota oraz ówczesnego wiceprezesa Tomasza Cicirko.

Joński wyjaśnił, że w piśmie tym jest pełen wniosek dotyczący zwrotu środków, które Poczta Polska poniosła. - Poczta Polska podjęła działania zmierzające do realizacji polecenia i w tym celu zawarła umowę z podwykonawcami na usługę skompletowania 32 mln pakietów wyborczych o wartości 68 mln zł - podkreślił szef komisji. Dodał, że łącznie Poczta Polska poniosła koszty na kwotę ponad 88 mln zł.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej