Plaga fałszywych SMS-ów. Operatorzy mają już nowe uprawnienia
Od wtorku operatorzy telekomunikacyjni będą skuteczniej blokować fałszywe SMS-y.
2024-04-16, 20:35
Od dziś - zgodnie z zapisami ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (potocznie ustawy antyspoofingowej) - operatorzy muszą korzystać z filtrów opartych o dane dostarczone przez CERT Polska. Chodzi o wzorce fałszywych wiadomości SMS, które tworzone są na bieżąco na podstawie danych zebranych przez CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty zagrażające bezpieczeństwu w polskiej sieci.
Nowe prawo. Jak ograniczy cyberprzestępców?
Specjalistka CERT Polska Iwona Prószyńska mówi, że rozwiązanie ograniczy też zjawisko podszywania się w SMS-ach pod znane instytucje publiczne, na przykład urzędy skarbowe lub policję. Cyberprzestępcy nie będą mogli posługiwać się ich nazwami w nagłówkach wiadomości - inaczej nadpisach SMS-ów - wyświetlanych czasem zamiast numeru telefonu.
- CERT Polska będzie prowadził listę tych oficjalnych nadpisów, które będą mogły być używane w komunikacji. Oprócz tego wchodzi przepis dotyczący blokowania SMS-ów o charakterze phishingowym. Na podstawie zgłoszeń i działań własnych CERT Polska będzie przygotowywany wzorzec fałszywej, niebezpiecznej wiadomości, który następnie trafi do telekomów - dodała Iwona Prószyńska.
Baza podejrzanych SMS-ów. CERT Polska prezentuje. Każdy może skorzytać
Baza CERT Polska ze wzorcami fałszywych wiadomości jest poszerzana między innymi dzięki zgłoszeniom od użytkowników telefonów. Podejrzane SMS-y z linkami do stron lub załącznikami można przesłać ekspertom pod numer telefonu 8080. Wystarczy skorzystać z opcji "przekaż dalej" i wysłać samą wiadomość, którą sprawdzi zespół dyżurny.
REKLAMA
Z kolei od września na podstawie tej samej ustawy operatorzy będą blokować numery telefonów podszywające się pod instytucje zaufania publicznego, na przykład banki.
Posłuchaj
- Czym jest phishing? Wiele osób nie wie, jak ustrzec się przed niebezpiecznymi wiadomościami
- Raport o polskim cyberbezpieczeństwie upubliczniony. Więcej incydentów niż w poprzednich latach
- Zagrożenia związane z bezpieczeństwem w sieci. Na co trzeba uważać?
IAR/kg
REKLAMA