Przyszłość mediów publicznych. Apel do szefa KRRiT

17 regionalnych rozgłośni publicznego radia "solidarnie i w porozumieniu" apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe przywrócenie wypłat pochodzących z opłat abonamentowych. Podkreślono, że publiczne pieniądze przeznaczone na realizację misji publicznej radia powinny trafić bezpośrednio na konta spółek radiowych.

2024-04-17, 13:30

Przyszłość mediów publicznych. Apel do szefa KRRiT
Apel regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przewodniczącego KRRiT. Foto: Stanislaw Bielski, Arkadiusz Ziolek, Wojciech Olkusnik, Wojciech Strozyk/East News

Pismo w tej sprawie przekazali Maciejowi Świrskiemu likwidatorzy i redaktorzy naczelni Radia dla Ciebie i Radia Poznań. Emilia Benedykcińska i Piotr Michalak zostali zaproszeni na posiedzenie KRRiT. W ocenie przewodniczącego Rady tylko wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego dotyczące likwidacji tych dwóch rozgłośni są prawomocne. W pozostałych przypadkach Rada chce przekazać pieniądze do depozytu sądowego.

Apel do szefa KRRiT. "Wszystkie spółki są wpisane do KRS"

"Tylko sądy w Poznaniu i Olsztynie utworzyły depozyty, pozostałe sądy odmówiły przyjęcia pieniędzy do depozytu, co jednoznacznie wskazuje na niewłaściwość przyjętego przez Pana modelu postępowania" - zwracają się w liście do przewodniczącego KRRiT przedstawiciele rozgłośni Polskiego Radia.

Podkreślono także, że nie jest prawdą, iż tylko RDC i Radio Poznań mają prawomocnie potwierdzoną przez KRS likwidację. "Wbrew Pańskiemu publicznemu stwierdzeniu z 12 i 15 kwietnia, wszystkie 17 akcyjnych spółek radiowych ma taki sam status prawny i formalny jak RDC i Radio Poznań - wszystkie spółki są wpisane do KRS, jest otwarta i potwierdzona ich prawomocna likwidacja, są wskazani likwidatorzy, a zatem nie istnieją żadne przeszkody formalne lub prawne do rozporządzania przez likwidatorów pieniędzmi, jakie spółki powinny otrzymać od KRRiT" - czytamy w piśmie.

"Dewastacja misji radia publicznego"

W ocenie autorów listu wysyłanie tych pieniędzy przez KRRiT do depozytów sądowych jest nie tylko nieuzasadnione prawnie, ale też przeciwskuteczne, ponieważ nie zabezpiecza żadnych interesów w realizacji misji radia publicznego, tylko tę misję dewastuje.

REKLAMA

"Koszty działalności likwidatorów są opłacane ze skromnych przychodów własnych spółek, ze sprzedaży reklamy, a nie z pieniędzy przeznaczonych na realizację misji publicznego radia" - podkreślono.

"Nie możemy regulować na czas naszych zobowiązań finansowych"

Przedstawiciele 17 rozgłośni uważają, że bez tych pieniędzy nie mogą skutecznie realizować misji radia publicznego zatwierdzonej przez KRRiT w planach programowych wszystkich rozgłośni na rok 2024. "Nie możemy na czas regulować wynagrodzeń pracowników czy zobowiązań wobec ZUS i US, rat kredytów bankowych i bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. To wszystko wyłącznie z jednego powodu wstrzymania płatności KRRiT bezpośrednio na konta spółek i próby tworzenia depozytów sądowych" - zwracają uwagę autorzy pisma.

Blisko 70 mln zł zaległości KRRiT

Według stanu na dzień 15 kwietnia zaległości z tytułu wstrzymania przez KRRIT wypłat na konta spółek regionalnych rozgłośni wynoszą ponad 66 mln zł, tylko za okres styczeń - kwiecień 2024.


Posłuchaj

Apel rozgłośni regionalnych do KRRiT o wypłatę środków z abonamentu. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR) 2:26
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej