Protest dla Palestyny na UW. Studenci dopięli swego, jest sukces w negocjacjach

Uniwersytet Warszawski spełni żądanie protestujących studentów i powoła komisję etyczną ds. weryfikacji międzynarodowych współprac, przyszłych i obecnych. Jej skład ma zostać ustalony w przyszłym tygodniu - dowiedziało się Polskie Radio.

2024-06-07, 18:07

Protest dla Palestyny na UW. Studenci dopięli swego, jest sukces w negocjacjach
Protest dla Palestyny na Uniwersytecie Warszawskim, 7.06.2024 r.Foto: Fot. Maciej Piasecki / Polskie Radio

Kilkadziesiąt osób rozbiło namioty przed rektoratem Uniwersytetu Warszawskiego i zawiesiło flagi Palestyny na budynku podczas negocjacji z władzami uczelni.

Po trzech godzinach rozmów uniwersytet zobowiązał się powołać komisję etyczną ds. weryfikacji międzynarodowych współprac, przyszłych i obecnych. To żądanie wystosował trwający od dwóch tygodni strajk okupacyjny, który chce też zerwania takich umów z podmiotami z Izraela oraz potępienia ataku na Gazę.

Rektor wyszedł ze spotkania

Rektor UW prof. Alojzy Nowak opuścił spotkanie ze studentami, jednak pozostawił ich ze swoim przedstawicielstwem, w tym prof. Julią Kubisą. Ta zapowiada, że jedna trzecia grupy tworzącej wytyczne dla komisji będzie wybrana przez protestujących, a jej skład będzie ustalony do końca przyszłego tygodnia.


Posłuchaj

Studencki protest dla Palestyny zajął rektorat UW. Odniósł sukces w negocjacjach (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

"Park Autonomia"

Reprezentujący studentów przed uczelnią student filozofii i matematyki Miki Skawiński nie ukrywa, że nieobecność rektora w negocjacjach zawiodła delegację. - Cieszymy się z tego, co mamy, ale to jest tylko początek - mówi Polskiemu Radiu i zaprasza do odwiedzin w obozie protestujących na kampusie przy Nowym Świecie, który nazwali "Park Autonomia".


Posłuchaj

Studenci UW o proteście dla Palestyny (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Prof. Kubisa nie komentuje pozostałych żądań demonstrantów.

Uniwersytet nie udostępnił na razie danych dotyczących współpracy z izraelskimi podmiotami, o które protestujący występowali w trybie dostępu do informacji publicznej. Polskie Radio poprosiło biuro prasowe UW o podanie powodu opóźnienia. Zgodnie z prawem może ono wynieść maksymalnie dwa miesiące od daty złożenia wniosku.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/Maciek Piasecki/łl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej