Ochrona nieletnich w Kościele. W archidiecezji warszawskiej powstaje zespół do spraw prewencji

2024-07-09, 13:00

Ochrona nieletnich w Kościele. W archidiecezji warszawskiej powstaje zespół do spraw prewencji
W archidiecezji warszawskiej powstaje zespół do spraw prewencji. Na czele zespołu stanie ks. Michał Turkowski.Foto: Archidiecezja Warszawska/platforma x

W archidiecezji warszawskiej powstaje zespół do spraw prewencji. Będzie organizował szkolenia oraz monitorował, czy w placówkach kościelnych wdrożone zostały standardy ochrony małoletnich. 

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka, weszła w życie 15 lutego 2024 r. Zgodnie z ustawą każda instytucja prowadząca m.in. działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną jest zobowiązana do wprowadzenia standardów ochrony osób do 18. roku życia.

W czerwcu w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie ze wszystkimi dziekanami związane z wprowadzeniem tzw. "ustawy Kamilka" - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Autorzy komunikatu przekazali również, że wkrótce w dekanatach archidiecezji warszawskiej odbędą się szkolenia dla proboszczów, księży wikariuszy oraz pracowników dotyczące przygotowania oraz wdrażania standardów ochrony małoletnich, których wymaga nowelizacja ustawy.

Zespoły prewencyjne

- Kościół prowadzi taką działalność, jak np. przedszkola, szkoły, grupy parafialne, gdzie przebywają małoletni, więc we wszystkich takich miejscach trzeba wdrożyć wytyczne zawarte w ustawie. Dlatego w diecezjach powołano zespoły prewencyjne - wyjaśnił ks. Michał Turkowski, którego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz mianował odpowiedzialnym za prewencję w archidiecezji warszawskiej. Do zadań ks. Turkowskiego należy stworzenie zespołu ds. prewencji i pokierowanie jego działaniami.

REKLAMA

Zespół będzie organizował szkolenia związane z prewencją oraz monitorował czy placówki kościelne wdrażają wszystkie wytyczne dotyczące ochrony małoletnich. Ponadto zespół będzie pomagał w szkoleniu pracowników oraz w przygotowaniu kleryków do pracy z dziećmi i młodzieżą.

- Prewencja to zapobiegnie, więc chodzi o to, aby nie tylko przeszkolić, ale też uświadomić tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa, jakie sposoby zachowań czy działań są dopuszczalne, a jakie nie. I tym wszystkim będzie zajmował się zespół prewencyjny - zaznaczył ks. Turkowski.

Dodał, że szkolenia proboszczów będą też dotyczyć sposobu reagowania w sytuacji podejrzenia krzywdzenia osoby małoletniej lub posiadania informacji o nadużyciach.

Czytaj także:

PAP,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej