Piekielne upały nad Polską. Co pić i jeść w czasie gorących dni?
Kolejna fala upałów dotarła do Polski. Bez odpowiedniego nawodnienia nasz organizm będzie źle funkcjonował, dlatego niezwykle ważne jest uzupełnianie elektrolitów i składników mineralnych, które możemy pozyskać z owoców i warzyw - radzą eksperci.
2024-07-27, 15:14
Bieganie i inne aktywności latem najlepiej uprawiać wcześnie rano lub wieczorem, czyli poza godzinami, kiedy jest najwyższa temperatura. Podczas upałów bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ale, jak podkreśla dietetyczka Monika Stromkie-Złomaniec, także uzupełnianie elektrolitów.
- Kiedy my się pocimy, to nie tracimy tylko wody, ale wraz z potem tracimy także różne składniki mineralne - takie, jak sód, potas, magnez, chlor. I tutaj ważne jest, żeby z jednej strony dostarczać tych składników, chociażby z warzywami i owocami, pomidory - fantastyczne źródło potasu, ale też, żeby dostarczać tych płynów w ogóle z warzywami i owocami, bo one w dużej mierze z tych płynów się składają, czyli woda w butelce to jedno, ale woda w naszych posiłkach to drugie - wyjaśnia Stromkie-Zlomaniec.
Posłuchaj
Upały w Polsce. Nie zapominaj o warzywach
Jak dodaje dietetyczka Milena Nosek, także warzywa takie, jak pomidory, papryka czy cukinia, są bogate w wodę. Zwłaszcza gdy ma się problem z nawadnianiem się, pacjenci Mileny Nosek nie zawsze chętnie piją wodę. Wyjściem jest spożywanie warzyw bogatych w wodę, a także pieczarek, na które też jest sezon. To pomoże się nawilżyć.
"Rekordzistą", jeżeli chodzi o zawartość wody, jest ogórek - 96 procent. Inne "wodniste" owoce i warzywa to między innymi: rzodkiewki, maliny, brzoskwinie i arbuzy.
REKLAMA
Posłuchaj
Pogoda w weekend. Z nieba poleje się żar
"W sobotę w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, stopniowo od zachodu wzrastające do dużego. Na zachodzie przelotne opady deszczu, możliwe również burze. Wysokość opadów do 15 mm na Pomorzu Zachodnim. Temperatura maksymalna od 26 st. C na północy, do 31 st. C na południu. Nad samym morzem oraz na Podhalu od 22 do 25 st. C. Wiatr przeważnie słaby, południowo-zachodni i południowy, w czasie burz porywisty" - podaje IMGW.
W nocy z soboty na niedzielę pogoda dopisze tylko na południowym wschodzie. W pozostałych częściach kraju pojawią się chmury, a miejscami burze. Lokalnie może spaść do 15-20 mm deszczu. Rozpogodzi się już o wschodzie słońca. Na Pomorzu i Kujawach termometry pokażą 15 stopni. W centralnej Polsce poranek przywita nas 18 stopniami Celsjusza, a na Górnym Śląsku, Podkarpaciu i Małopolsce słupki rtęci wskażą rano do 20-22 st. C.
- 30 stopni na termometrach i groźne burze. Zobacz, gdzie zagrzmi
- Burze i grad na wschodzie kraju. Może spaść do 30 litrów wody na m2
dn/IAR
REKLAMA