Sprawa Romanowskiego. Nowa decyzja sądu
Jest zmiana w składzie orzekającym w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że zażalenie na postanowienie sądu rejonowego, który nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie posła, rozpatrzy skład trzyosobowy.
2024-08-08, 15:38
Pierwotnie sprawę zażalenia na brak aresztowania posła Marcina Romanowskiego rozpatrywać miał - jako sędzia sprawozdawca - Przemysław Dziwański.
Prokuratura chciała wyłączenia sędziego
Prokuratura wystąpiła jednak o jego wyłączenie, powołując się m.in. na przepis Kodeksu postępowania karnego dotyczący wyłączenia sędziego w razie okoliczności uzasadniających "wątpliwość co do bezstronności sędziego orzekającego w konkretnej sprawie".
W uzasadnieniu wniosku prokuratura wskazywała, że Dziwański został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie w 2023 r. z nominacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, co - zdaniem prokuratury, ze względu m.in. na wyroki europejskich trybunałów - oznacza, że nie można uznać go za gwaranta niezależnego i niezawisłego sądu. Warszawski Sąd Okręgowy nie zgodził się z tą opinią i nie uwzględnił wniosku.
Sprawa aresztu dla Romanowskiego. Skład sędziowski poszerzony
W czwartek poinformowano zaś, że skład orzekający zostanie poszerzony o dwie osoby. "Z uwagi na obszerność materiału dowodowego, jego złożoność, wagę oraz charakter stawianych podejrzanemu zarzutów, Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o rozszerzeniu składu orzekającego do trzech sędziów zawodowych" - głosi komunikat SO w Warszawie.
REKLAMA
Poinformowano, że w drodze losowania systemem SLPS do składu sędziowskiego dołączyły sędzia Wanda Jankowska-Bebeszko i sędzia Aleksandra Rusin-Batko. Razem z nimi orzekać będzie - wyznaczony pierwotnie - Przemysław Dziwański.
Termin posiedzenia ws. zażalenia prokuratury na decyzję sądu rejonowego o odmowie zgody na tymczasowe aresztowanie Romanowskiego zostanie wyznaczony po 23 września br.
- Tusk o Romanowskim: i tak stanie przed sądem
- Sprawa Romanowskiego. "Czasy PiS to kradzież instytucjonalna"
PAP/jmo/wmkor
REKLAMA
REKLAMA