Budżet na 2025 rok. Rekordowe wydatki na obronność i nowy program mieszkaniowy

Rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2025 rok. Regulacja była tematem rozmów liderów koalicji, z udziałem ministrów. - W tym budżecie znajdą się większe środki na politykę mieszkaniową - mówi portalowi polskieradio24.pl przewodniczący klubu parlamentarnego Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Michał Fabisiak

Michał Fabisiak

2024-08-27, 20:21

Budżet na 2025 rok. Rekordowe wydatki na obronność i nowy program mieszkaniowy
W pierwszym rzędzie od lewej: premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Foto: PAP/Paweł Supernak

Michał Fabisiak (portal polskieradio24.pl): Koalicji rządowej udało się osiągnąć porozumienie w sprawie przyszłorocznego budżetu? Zostanie przyjęty w środę przez rząd?

Mirosław Suchoń (przewodniczący klubu parlamentarnego Polski 2050): Zobaczymy, jaka będzie decyzja Rady Ministrów. W poniedziałek w sprawie budżetu spotkali się liderzy koalicji z rządem. We wtorek prowadzone były kolejne rozmowy. Myślę, że wszystkie priorytety, które określiliśmy, znajdą się w budżecie.

Składka zdrowotna zostanie obniżona?

W budżecie na rok 2025 zostało uwzględnione około 4 miliardów złotych na obniżkę składki zdrowotnej. To jest zgodne z postulatami Polski 2050. W kolejnych latach podjęte zostaną kolejne kroki. Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla gospodarki, przedsiębiorców i tych wszystkich, którzy ciężko pracują.

Uda się wam wynegocjować coś więcej niż tylko zapowiedziana przez ministra finansów likwidacja składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od środków trwałych?

Na pewno w zmianach dotyczących składki zdrowotnej znajdą się kwestie likwidacji podatku od sprzedaży środka trwałego, ale nie tylko. Chcemy, żeby również mikro- i mali przedsiębiorcy odczuli obniżenie składki zdrowotnej już w pierwszym etapie. Myślę, że projekt ustawy w tej sprawie pojawi się już w najbliższych dniach. Sejm powinien uchwalić go jesienią, na pierwszych posiedzeniach.

Utrzymany zostanie trend wzrostowy, jeśli chodzi o wydatki na obronność?

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami, ale też naszymi deklaracjami, budżet na obronę będzie najwyższy w historii. On rośnie zarówno w ujęciu finansowym, jak i w odniesieniu do PKB. Oczywiście, część finansowania wydatków na obronność będzie realizowana za pomocą różnego rodzaju innych instrumentów, między innymi tego funduszu, który jest jednym z elementów budowania naszych zdolności. Myślę, że to jest dobra decyzja. Jesteśmy w trudnej sytuacji międzynarodowej, powinniśmy podchodzić do bezpieczeństwa bardzo odpowiedzialnie i właśnie te pieniądze w budżecie będą wyrazem odpowiedzialności w tym zakresie.

Czy trend wzrostowy zostanie również utrzymany w przypadku wydatków na ochronę zdrowia?

Wydatki na ochronę zdrowia również wzrosną. Natomiast warto przypomnieć, że w ostatnich latach rosły w sposób drastyczny, chociaż nie powodowało to wzrostu jakości usług zdrowotnych. W naszym budżecie ten wydatki będą większe, ale pojawią się też zmiany, które spowodują lepszą efektywność wydatkowania tych środków. Myślę, że to będzie odczuwalne dla obywateli. 

Jako Polska 2050 zapowiadaliście więcej pieniędzy dla samorządów.

Potwierdzam - samorządy otrzymają więcej środków, co jest związane z planowaną reformą finansowania samorządów. Natomiast jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach - pojawią się, kiedy będzie procedowana ustawa. W tym przypadku potrzebujemy jeszcze trochę czasu na dyskusję.

W budżecie zostały uwzględnione środki na nowy program mieszkaniowy?

Zgodnie z wolą Polski 2050 w tym budżecie znajdą się większe środki na politykę mieszkaniową. Należy podkreślić, że nie będą przeznaczone na wspieranie popytu, tylko podaży, czyli budownictwo komunalne i społeczne. To bardzo dobra wiadomość, bo będzie to jeden z pierwszych programów, który będzie skutkował zastopowaniem szalejącego wzrostu cen na rynku nieruchomości. Środki będą dostępne od początku roku, natomiast efekty, akurat w budownictwie, są odsunięte w czasie. Myślę, że konkretne rozwiązania będą procedowane w Sejmie na jesieni.

REKLAMA

Czytaj także:

Rozmawiał Michał Fabisiak, portal polskieradio24.pl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej