Joanna Mucha zachowa immunitet. Posłowie odpowiedzieli prokuratorowi

Joanna Mucha nie odpowie za przekroczenie uprawnień przed dwunastu laty. Na zniesienie immunitetu posłance nie wyraził zgody Sejm. Śledczy chcą, by obecna wiceminister edukacji odpowiedziała dofinansowanie koncertu Madonny z budżetu Ministerstwa Sportu w 2012 roku.

2024-10-18, 11:08

Joanna Mucha zachowa immunitet. Posłowie odpowiedzieli prokuratorowi
Joanna Mucha nie odpowie za dofinansowanie koncertu Madonny. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wniosek Prokuratora Okręgowego w Warszawie z czerwca 2021 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Joanny Muchy był rozpatrywany w komisji regulaminowej w poprzedniej kadencji Sejmu. Nie trafił jednak wówczas do głosowania na posiedzeniu plenarnym. Wniosek został skierowany przez marszałka Sejmu do ponownego rozpoznania w tej kadencji. Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych opowiedziała się za odrzuceniem wniosku uchyleniu immunitetu.

Głosowało 426 posłów, za było 178, przeciw 238, 10 wstrzymało się od głosu.

Koncert, który przyniósł straty

Sprawa dotyczy koncertu Madonny, który odbył się w 2012 r. w Warszawie. Prokuratura wskazywała, że Mucha jako ówczesna minister sportu zatwierdziła wypłatę ponad 5,9 mln zł z rezerwy celowej resortu na organizację koncertu, mimo że były to środki przeznaczone na upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zadania związane z Euro 2012.

Według prokuratury, organizacja koncertu przyniosła 4,7 mln zł straty Skarbowi Państwowi, na wartości stracił też znak towarowy Stadionu Narodowego. Biegły w opinii wydanej w 2020 r. podkreślił, że żaden sponsor nie zdecydował się wesprzeć koncertu.

REKLAMA

Śledczy chcą postawić byłej minister zarzut przekroczenia uprawnień.

Czytaj także: 

IAR, PAP/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej