Krztusiec w natarciu. Lawinowy wzrost zachorowań w jednym regionie
W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie odnotowano 13 przypadków krztuśca, w tym stwierdzono już 530 zachorowań - alarmują lokalne służby sanitarno-epidemiologiczne.
2024-10-30, 12:10
Oznacza to 40-krotny wzrost liczby chorych. - To efekt między innymi spadku liczby szczepień, a krztusiec może być bardzo niebezpieczny - podkreśliła Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Anna Kozłowska.
Jak wygląda przebieg krztuśca? - W okresie około jednego tygodnia do dwóch zaczyna występować bardzo uporczywy kaszel, który doprowadza do bezdechu bądź wymiotów - tłumaczyła specjalistka.
Objawy te szczególnie zagrażają dzieciom, mogą bowiem doprowadzać do wybroczyn do tkanki mózgowej, a te z kolei przyczynić się do zaburzeń w rozwoju psycho-fizycznym dziecka, a w konsekwencji do trwałego kalectwa fizycznego albo do upośledzenia umysłowego - dodała Anna Kozłowska.
Posłuchaj
W skrajnych przypadkach krztusiec może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.
REKLAMA
Krztusiec w natarciu. Spodziewany skok zachorowań
Skoku zachorowalności na krztusiec lekarze spodziewali się już przed pandemią COVID-19. - Fale epidemiczne tej choroby występują co ok. 4-5 lat, ostatni duży wzrost wystąpił w 2016 r., kolejnym byłby zapewne 2020 r. - na początku tamtego roku już widzieliśmy wzrost zachorowań - powiedziała PAP prof. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra, konsultant wojewódzki ds. epidemiologii, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wtedy jednak do zatrzymania fali przyczynił się lockdown. Jednak nie tylko powrót do zwykłej aktywności prowadzi do wzrostu liczby chorych. Krztusiec bowiem powraca, ponieważ szczepiąc się, nie nabywamy odporności na całe życie.
Zobacz również:
- Lawinowo rośnie liczba odmów szczepień. Czy Polsce grozi epidemia chorób zakaźnych?
- Rekordowa liczba zachorowań na krztusiec w Polsce. Szef GIS zaleca szczepienia
ms/IAR, PAP/wmkor
REKLAMA