Podnoszą alarm. Rekordowa liczba zachorowań na krztusiec i RSV w Polsce

Gwałtownie wzrosły zachorowania na krztusiec oraz RSV. Liczba zakażeń wirusem RSV do połowy października czterokrotnie przekroczyła liczbę zachorowań w całym 2023 r. Nowe dane epidemiologiczne opublikował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

2024-10-23, 07:26

Podnoszą alarm. Rekordowa liczba zachorowań na krztusiec i RSV w Polsce
Medycy niosący pomoc. Foto: FotoDax/ Shutterstock

Od stycznia do połowy października wykryto ponad 38 tys. zakażeń wirusem RSV. Chorobę atakującą drogi oddechowe odnotowano u 17732 dzieci poniżej drugiego roku życia. W całym ub. roku zachorowało na to schorzenie niespełna 12 tys. osób, w tym 5,5 tys. dwulatków i młodszych.

Wzrost zachorowań na krztusiec jest jeszcze większy. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach zachorowało 3849 osób. W 2023 r. odnotowano 927 przypadków zachorowań, a do połowy października br. - 20677 przypadków.

Najczęstsza przyczyna infekcji u dzieci

Wirus RSV jest czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy i jest najczęstszą przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Przenosi się drogą kropelkową. Choroba rozwija się od czterech do sześciu dni. Specjaliści podkreślają, że ponad 90 proc. dzieci będzie miało kontakt z nim przynajmniej raz do ukończenia drugiego roku życia.

Najbardziej narażone na powikłania są najmłodsi oraz seniorzy, osoby po 65. roku życia. Dzieci chorują ciężko, wirus może doprowadzić do zapalenia oskrzelików i groźnych duszności. W przypadku seniorów, choroba często kończy się hospitalizacją . Według NIZP w Europie RSV jest każdego roku przyczyną ponad 270 tys. hospitalizacji osób po 60. roku życia. Z tej grupy ok. 20 tys. osób umiera w szpitalu.

REKLAMA

Atakuje także krztusiec

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Czytaj także:

Objawy krztuśca w pierwszych tygodniach od zakażenia nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się:

  • suchy kaszel,
  • katar,
  • stany podgorączkowe,
  • zapalenie gardła.

Później pojawiają się typowe i przedłużające się napady długotrwałego, uciążliwego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem. Taki kaszel może utrzymywać się, z różnym nasileniem, wiele tygodni.

REKLAMA

Z danych opisanych niedawno przez "Rzeczpospolitą" wynika, że w grupie wiekowej do 4 lat odnotowano 2374 zachorowania na krztusiec, wśród dzieci między 5. a 9. rokiem życia - 2405, w wieku 10-14 lat - 4039, a wśród osób między 15. a 19. rokiem życia - 1346 przypadków. Jednocześnie we wskazanym okresie z powodu krztuśca hospitalizowano 2180 osób, a w czerwcu odnotowano zgon noworodka chorego na koklusz.

Potrzebne szczepienia

Szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe dla dzieci i powtarzane kilka razy począwszy od drugiego miesiąca życia. W przypadku dorosłych to szczepienie zalecane - jako szczepienie przypominające co 10 lat. Jest ono w tym przypadku płatne. Od połowy października br. za darmo mogą szczepić się przeciwko tej chorobie kobiety w ciąży między 27. a 36. tygodniem ciąży.

Krztusiec bezpośrednio zagraża dzieciom. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko może otrzymać dopiero w 2. miesiącu życia. Szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin.

Czytaj także:

pg/pap

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej