Trump grozi wyjściem z NATO. Sikorski: mam nadzieję, że Duda do tego nie dopuści

Szef MSZ Radosław Sikorski ma nadzieję, że prezydent Andrzej Duda - jako przyjaciel amerykańskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa - nie dopuści do realizacji jego słów dotyczących możliwości opuszczenia NATO przez USA.

2024-12-09, 15:00

Trump grozi wyjściem z NATO. Sikorski: mam nadzieję, że Duda do tego nie dopuści
Szef MSZ Radosław Sikorski. Foto: Marysia Zawada/REPORTER

Radosław Sikorski na poniedziałkowym briefingu został zapytany o słowa prezydenta elekta Donalda Trumpa, który w wywiadzie w NBC powiedział: "Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu".

Szef MSZ przyznał, że nie wie, jak interpretować te słowa. - Zakładam, że toczy się intensywny dialog między naszym prezydentem Andrzejem Dudą a prezydentem elektem. Przypominam, nasz prezydent uważa elekta za swojego przyjaciela i amerykańskiego bohatera, więc mam nadzieję, że nie dopuści do realizacji żadnych złych interpretacji tych słów - podkreślił Sikorski.

Trump grozi Europie. Chodzi o NATO

W udzielonym w piątek, lecz wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla programu "Meet the Press" Trump powiedział, że pozostanie USA w NATO zależy od tego, czy sojusznicy będą "płacić swoje rachunki" i od tego, jak będą traktować Amerykę w relacjach handlowych.

- Po pierwsze, oni wykorzystują nas w handlu, traktują nas okropnie. Nie biorą naszych samochodów, nie biorą naszych produktów spożywczych, nie biorą niczego (...). A na dodatek my ich bronimy - powiedział Trump. Dodał, że gdyby nie jego groźby wobec NATO i presja na zwiększenie wydatków obronnych podczas poprzedniej kadencji, państwa europejskie "nie miałyby pieniędzy, by walczyć".

REKLAMA

- Jeśli będę myślał, że oni traktują nas sprawiedliwie, odpowiedź brzmi: absolutnie, zostałbym przy NATO - podkreślił Trump. Dodał jednak, że w przeciwnym wypadku "absolutnie" rozważyłby wyjście z Sojuszu.

Sikorski optymistą w sprawie Syrii

Po spotkaniu z przebywającym w Warszawie szefem dyplomacji Tunezji, Radosław Sikorski był też pytany o spodziewany rozwój sytuacji po obaleniu reżimu w Syrii.

Podkreślił, że ma nadzieję, że zrealizuje się optymistyczny scenariusz dla tego kraju.

Radosław Sikorski dodał, że odbudowa Syrii będzie trudna ponieważ kraj został zrujnowany przez dyktaturę i wojnę. - Syria jest krajem bardzo zróżnicowanym, zarówno etnicznie, jak i religijnie i mamy nadzieję, że instytucje państwa syryjskiego przetrwają - powiedział.

REKLAMA

Posłuchaj

Szef MSZ Radosław Sikorski o przyszłości Syrii (Polskie Radio) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Obalili reżim Asadów

Syryjscy bojownicy ogłosili w niedzielę nad ranem zdobycie stolicy kraju Damaszku i zakończyli ponad 50-letnie rządy rodziny Asadów. To najnowszy etap trwającej od 2011 r. wojny domowej, w której Asad był popierany m.in. przez Rosję, Iran i libański Hezbollah, kontrolowany przez władze w Teheranie.

Za wyzwolenie Damaszku i obalenie Asada odpowiadają jednak rebelianci dowodzeni przez grupę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były oddział Al-Kaidy. Na ich czele stoi były bojownik Al-Kaidy, Abu Muhamad al-Dżaulani.

Czytaj także:

Polskie Radio, PAP, paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej