Dziś Matki Bożej Gromnicznej. Koniec kolęd, szopek i choinek

W niedzielę przypada kościelne święto Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia w czasie mszy błogosławione są świece. W Polsce święto kończy czas śpiewania kolęd, trzymania w kościołach szopek i choinek.

2025-02-02, 09:56

Dziś Matki Bożej Gromnicznej. Koniec kolęd, szopek i choinek
W niedzielę przypada święto Matki Bożej Gromnicznej. Foto: Karol Porwich/East News

Święto Ofiarowania Pańskiego

Święto, obchodzone 40. dnia po Bożym Narodzeniu, wprowadził w 492 r. papieża św. Gelazy. Nawiązuje do biblijnego ofiarowania Jezusa w świątyni w Jerozolimie, jak również dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia.

Święto Ofiarowania obchodzone było w Jerozolimie już w IV w., zaraz po ustaniu prześladowań. W VI w. pojawiło się również w Kościele Zachodnim. Z kolei w Kościele Wschodnim należy ono do 12 najważniejszych świąt.

Święto Matki Bożej Gromnicznej

W Polsce określa się je świętem Matki Bożej Gromnicznej. Obchodom towarzyszy ceremonia poświęcenia przyniesionych przez wiernych świec - ich płomień symbolizuje Jezusa Chrystusa. Jest to nawiązanie do postawy starca Symeona. Ewangelia podaje, że wziął on na ręce Jezusa, mówiąc: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela".

Nazwa świec "gromnice" pochodzi od staropolskiego przymiotnika "gromny", czyli grzmiący. Wierzono, że poświęcona gromnica będzie chronić dom od gromu. Dlatego też w czasie burzy zapalano świece i stawiano je w oknie, modląc się o oddalenie piorunów. Gromnicę wręczano również konającym, aby ochronić ich przed złymi duchami.

REKLAMA

W Polsce święto kończy okres śpiewania kolęd, trzymania w świątyniach żłóbków i choinek. Natomiast liturgicznie okres Bożego Narodzenia zamyka święto Chrztu Pańskiego, które w tym roku obchodzono 12 stycznia.

Święto zakonnic i zakonników

Od roku 1997, za sprawą decyzji papieża Jana Pawła II, w dniu święta Ofiarowania Pańskiego obchodzony jest 27. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W kraju i za granicą pracuje 9,4 tys. polskich zakonników, 15,3 tys. zakonnic i 1165 mniszek.

Czytaj także:

Zakonnicy prowadzą 568 parafii, 99 rektoratów, 147 sanktuariów, jeden szpital i wiele innych dzieł charytatywnych - m.in. hospicja, schroniska dla bezdomnych, domy dziecka i domy pomocy społecznej.

REKLAMA

Źródło: PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej