Od maja zmiany w bilansie zdrowia 6-latków. Mogą pomóc również rodzicom
Będą zmiany w bilansie zdrowia 6-latków - informuje RMF FM. Chodzi o przegląd zdrowia wszystkich dzieci, które zaczynają naukę w szkole podstawowej. Od maja w badaniu pojawi się bezpłatny lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu u dziecka.
2025-04-07, 09:09
Zmiany w bilansie zdrowia 6-latka. Co nowego?
Lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu we krwi, ma na wczesnym etapie pomóc w ocenie ryzyka chorób serca oraz innych problemów układu sercowo-naczyniowego. Niewłaściwy poziom cholesterolu może mieć w tym kluczowe znaczenie. Jak mówi w rozmowie z RMF FM prof. Małgorzata Myśliwiec, dzieci, u których wykryty zostanie podwyższony cholesterol, będą kierowane na dalsze badania i leczenie.
- Punktem odcięcia będzie poziom LDL cholesterolu powyżej 130 w dwukrotnym pomiarze. Między tymi pomiarami będzie około miesiąca odstępu. Jeżeli drugie badanie potwierdzi wysoki poziom cholesterolu, dziecko będzie przekierowane do ośrodków specjalistycznych, do poradni diabetologicznej, metabolicznej albo endokrynologicznej. Tam będziemy diagnozować dalej, z jakiego powodu podwyższony jest poziom LDL cholesterolu, czy przyczyną jest celiakia, choroba otyłościowa albo niedoczynność tarczycy. Wykluczymy inne choroby, które mają wpływ na wysoki poziom LDL cholesterolu. Jeżeli pomimo ich wykluczenia, LDL cholesterol jest wysoki, a do tego w wywiadzie pojawi się informacja, że ktoś w rodzinie miał zawał serca albo udar mózgu, to wówczas wykonamy badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej - wskazuje prof. Myśliwiec.
Specjaliści zwracają uwagę, że ta zmiana ma jeszcze jedno znaczenie. Jeśli u dziecka wykryty zostanie nieprawidłowy poziom cholesterolu, może to sugerować ryzyko hipercholesterolemii rodzinnej. W takim przypadku problem może dotyczyć również rodziców, którzy zostaną zachęceni do wykonania badań.
Bilans 6-latka. Na czym polega?
Bilanse zdrowia dzieci to badania lekarskie, które w Polsce są obowiązkowe od 1976 roku. Ich celem jest wykrycie ewentualnych zaburzeń w rozwoju, problemów z mową, a także sprawdzenie gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole czy zakwalifikowanie go do odpowiednich zajęć ruchowych. Badanie przeprowadza się w przychodni lub poradni zdrowia dzieci. Pierwszy bilans dziecko odbywa już w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu lub gdy jest na oddziale noworodkowym. Kolejne bilanse realizowane są w wieku 2, 4, 6, 10, 14 i 18 lat.
REKLAMA
- "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Terapia dzieci ze spektrum autyzmu
- AFRID. Lęk przed jedzeniem spowodowany traumą dziecka
Źródło: RMF FM/nł/kor
REKLAMA