Pełnia Różowego Księżyca. Przed nami wyjątkowy spektakl. Kiedy i gdzie oglądać?
Nie zapomnij spojrzeć w niebo. Dokładnie w nocy z 12 na 13 kwietnia. Szczytowy moment Pełnia Różowego Księżyca osiągnie o godz. 2.23. To pierwsza wiosenna pełnia księżyca w tym roku. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób obserwować to niesamowite zjawisko.
2025-04-12, 13:53
Pełnia Różowego Księżyca. Czemu taka nazwa?
Pełnia Różowego Księżyca zazwyczaj przypada na miesiąc kwiecień. Mimo że nazwa sugeruje różowy kolor, to Księżyc w tym czasie wcale nie świeci tym światłem. Nazwa wzięła się od tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i jest związana z floksem szydlastym (moss pink) - rośliny o różowych kwiatach, która zakwita wczesną wiosną.

Pełnia Różowego Księżyca a Święta Wielkanocne
Nie ulega wątpliwości, że to jedno z kluczowych wydarzeń astronomicznych, ponieważ odgrywa istotną rolę w wyznaczaniu daty Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, Wielkanoc obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca. Ustalenie tej daty opiera się na kalendarzu lunarnym, co sprawia, że Święta Wielkanocne mają charakter ruchomy i każdego roku przypadają w innym terminie.
W wielu tradycjach duchowych pełnia uznawana jest za czas energetycznego oczyszczania, uwalniania tego, co zbędne, i otwierania się na nowe możliwości. Można to porównać do wiosny, kiedy natura powoli budzi się do życia. W kulturach starożytnych pełnia była kojarzona z kobiecym cyklem, płodnością, emocjami czy intuicją.
Jak obserwować pełnię?
I tu mamy dobrą wiadomość dla wszystkich pasjonatów - warunki do obserwacji Pełni Różowego Księżyca będą najprawdopodobniej bardzo korzystne. Mimo że szczyt zapowiadany jest na godzinę 2.23 w nocy, to zjawisko będzie można zaobserwować już wieczorem.
REKLAMA
- Dwa kosmiczne spektakle naraz. Gdzie i kiedy patrzeć w niebo?
- Teleskop Webba odkrył supermasywne czarne dziury? Naukowcy myśleli, że to niemożliwe
- Zorza na Neptunie? Naukowcy od dawna próbowali to uchwycić
Źródło: Polskie Radio/pb
REKLAMA