Dwa kosmiczne spektakle naraz. Gdzie i kiedy patrzeć w niebo?
Na niebie będzie można dostrzec w środę wieczorem cienki sierp Księżyca w towarzystwie Jowisza. Koniunkcja satelity Ziemi z największą planetą układu słonecznego to nie jedyna atrakcja dla pasjonatów astronomii tej nocy.
2025-04-02, 08:54
Koniunkcja Księżyca z Jowiszem
Jak pisze Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", nad zachodnim horyzontem, tuż po zmroku, będzie można dostrzec cienki sierp Księżyca (25 proc. oświetlenia) w towarzystwie jasnego Jowisza świecącego z blaskiem -2,1 magnitudo [jednostka używana do określania wizualnej lub absolutnej jasności obiektów na niebie - przyp. red.]. Oba ciała niebieskie będą od siebie oddalone o zaledwie 4,5 stopnia. Wójcicki opisuje, że to mniej więcej tyle, ile szerokość trzech palców wyciągniętej dłoni.
Tego samego wieczoru, dokładnie o godz. 21:34, nad północnym horyzontem pojawi się kapsuła Crew Dragon "Resilience" z czteroosobową załogą Fram2, pierwszej załogowej misji kosmicznej nad biegunami Ziemi. Kapsuła będzie poruszać się szybko z północy na południowy zachód.
REKLAMA
Wójcicki pisze, że w kulminacyjnym momencie przelotu - około 21:38:30 - znajdzie się ona na wysokości 33 stopni nad zachodnim horyzontem, dokładnie obok Księżyca i Jowisza. Autor bloga "Z głową w gwiazdach" obliczył co do sekundy moment, gdy kapsuła przeleci równolegle obok Księżyca znajdującego się w koniunkcji z Jowiszem. Stanie się to o 21:38:42. Niezwykły widok będzie obecny na niebie bardzo krótko, bo już około 21:40:30 kapsuła zniknie w cieniu Ziemi, kończąc swój przelot na "polskim niebie".
Misja Fram2
Fram2 to komercyjna misja przedsiębiorcy z branży kryptowalut Chun Wanga. Czteroosobowa załoga w kapsule Crew Dragon firmy SpaceX zamierza przeprowadzić obserwację regionów polarnych. Żaden z uczestników misji nie był wcześniej w kosmosie. Oprócz Chun Wanga, który jest dowódcą, w kapsule są polarnicy i eksploratorzy biegunów: filmowiec Jannick Mikkelsen, niemiecki specjalista od robotyki Rabey Rogg oraz australijski odkrywca Eric Philips.
W czasie lotu załoganci sprawdzać będą też zachowanie ludzkiego ciała w stanie nieważkości oraz badać objawy choroby lokomocyjnej, powszechnie sygnalizowanej przez zawodowych astronautów. "Każda misja, podczas której ludzie lądują w kosmosie, daje szansę zaobserwowania, jak podróż ta wpływa na fizjologię człowieka" - zaznacza CNN.
REKLAMA
Czytaj także:
Źródło: PolskieRadio24.pl/Karol Wójcicki - "Z głową w gwiazdach"/CNN/kor
REKLAMA