Słynny fotoradar z Warszawy zniszczony. Wytrwał jeden dzień [WIDEO]
Fotoradar w Alejach Jerozolimskich w Warszawie dyscyplinował kierowców przez jeden dzień. Jego działanie - serią uderzeń przedmiotem przypominającym siekierę, młotek lub kilof - zakończył wandal. Moment dewastacji został uwieczniony przez samochodową kamerkę.
2025-04-24, 11:50
Seria uderzeń w fotoradar w Warszawie
Na filmie nagranym z jadącego auta widać postać, która raz za razem bierze zamach i uderza narzędziem w skrzynkę fotoradaru. W końcu urządzenie się przechyla, a sprawca przebiega przez ulicę i znika w mroku. Jakość nagrania nie pozwala na dokładniejszą identyfikację. Być może lepsze dowody uzyska policja, która zabezpieczyła monitoring z okolicznych kamer. - Jeżeli ktokolwiek był świadkiem lub posiada wideorejestrator, który mógł zarejestrować to zdarzenie, prosimy o kontakt - apelowała aspirant Małgorzata Gębczyńska, rzeczniczka Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.
Fotoradar wyłączył się w piątek o godz. 23. Uruchomiony został zaledwie dzień wcześniej po południu. Urządzenie wisiało w pobliżu skrzyżowania z Ryżową, na wysokości numeru 239. Zostało zdemontowane do naprawy. Szkody wyceniono na 50 tys. zł.
Znienawidzony fotoradar rekordzista
Urządzenie mierzące w tym miejscu prędkość zyskało sławę pod koniec ubiegłego roku. Ustawiony w listopadzie fotoradar już w grudniu miał na koncie 8 tys. zdjęć, a do lutego 12,5 tys. Okrzyknięty fotoradarem rekordzistą, wtedy zakończył pracę. Zniszczyli go nieustaleni dotąd sprawcy.
REKLAMA
"Drugie życie" znienawidzonego przez kierowców fotoradaru było wyjątkowo krótkie, ale na pewno nie ostatnie. Urządzenie wróci na miejsce po raz trzeci - zapowiada GITD. Tym razem ma zostać objęte monitoringiem, żeby zniechęcić ewentualnych wandali.
Fotoradar nie tylko mierzył prędkość
Uszkodzony fotoradar to urządzenie TraffiStar SR390 niemieckiej firmy Jenoptik. "Fotoradar mierzy nie tylko przekroczenie prędkości, ale potrafi odnotowywać także inne wykroczenia, jak wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, złamanie zakazu skrętu lub zawracania, zignorowanie zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie przy zapalonej zielonej strzałce, jazda po buspasie samochodem osobowym" - zauważa Interia.
Czytaj także:
- Piraci drogowi nie uciekną przed mandatem z fotoradaru. Ministerstwo zapowiada zmiany
- Europejski kraj rezygnuje z fotoradarów. Zastąpi je sztuczna inteligencja
Źrodła: TVN24/interia/fc/kor
REKLAMA
REKLAMA