Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. POLSA ujawnia miejsce i czas
Będą dwa przeloty sondy Kosmos 482 nad Polską. Powinno się to stać rankiem 10 maja o godzinie 6.40-6.42 (czasu środkowoeuropejskiego) w pasie Jelenia Góra-Biała Podlaska. Drugi rejon (Zielona Góra-Lublin) zawiera się w widełkach czasowych 08.11-08.13.
2025-05-08, 17:37
Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Nowe informacje
Trajektorię sondy Kosmos 482 na bieżąco monitoruje Polska Agencja Kosmiczna i odpowiedzialne służby rządowe. "W najbliższych dniach obiekt wejdzie w atmosferę Ziemi i może nie spalić się całkowicie, a jego szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi" - informuje POLSA.
"Obecnie ponowne wejście sondy w atmosferę Ziemi przewidywane jest na 10 maja 2025 roku o godzinie 04.02 CEST (Central European Summer Time, czyli czas letni środkowoeuropejski, obowiązujący w Polsce - red.) z niepewnością +/- 13 godzin" - czytamy.
Przewidywane są dwa przeloty sondy nad terytorium Polski:
- pierwszy w dniu 10 maja w godzinach 06.40-06.42 CEST, w pasie Jelenia Góra-Biała Podlaska,
- drugi w dniu 10 maja w godzinach 08.11-08.13 CEST, w pasie Zielona Góra-Lublin.
POLSA, wspólnie z agencjami UE i USA, pracuje nad najbardziej aktualną i precyzyjną informacją o przewidywanym wejściu sondy w atmosferę Ziemi i na bieżąco o tym informuje.
REKLAMA
"Oficjalne informacje dotyczące przewidywania wejścia w atmosferę Ziemi sondy Kosmos 482 dostępne są wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów informacji rządowej. POLSA i instytucje rządowe nie autoryzują i nie odpowiadają za informacje publikowane w innych niż oficjalne kanałach" - podkreślono.
Nieudana radziecka misja. Co poszło nie tak?
ZSRR wystrzelił sondę Kosmos 482 w 1972 r. w ramach misji na Wenus, jednak z powodu awarii statek nigdy nie dotarł na tę planetę. Od tamtej pory sonda krąży po orbicie okołoziemskiej, stopniowo obniżając wysokość - z początkowych 9800 km do obecnych 370 km.
Przewiduje się, że sonda przetrwa ponowne wejście w atmosferę ziemską, gdyż została zbudowana tak, aby wytrzymać lot przez gęstą od dwutlenku węgla atmosferę Wenus.
- "Macie 24 godziny". Propagandyści Putina straszą falą nuklearną
- Nietypowa misja. Chcą stworzyć mapę całego kosmosu w podczerwieni
- Najstarszy astronauta wrócił z kosmosu. "Nie wyglądam zbyt dobrze"
Źródło: PolskieRadio24.pl/pb
REKLAMA