Rocznica rzezi wołyńskiej. Dzień pamięci obchodzono w całej Polsce

W 82. rocznicę rzezi wołyńskiej w całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary. Główne obchody miały miejsce w na Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Z kolei w Muzeum Wojska Polskiego odsłonięto specjalną wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom. 

2025-07-11, 20:15

Rocznica rzezi wołyńskiej. Dzień pamięci obchodzono w całej Polsce
11 lipca w Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. Foto: PAP/Albert Zawada

Rocznica rzezi Wołyńskiej

W piątek przypadła 82. rocznica rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja przypadła na 11 lipca 1943 roku, kiedy napadniętych zostało niemal 100 polskich miejscowości na Wołyniu. W sumie w wyniku zbrodniczych działań śmierć poniosło ok. 100 tys. Polaków

Zgodnie z uchwaloną w czerwcu ustawą, 11 lipca obchodzone jest święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II RP. Centralne obchody odbyły się na Skwerze Wołyńskim. Wzięli w nich udział m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell i zastępca prezesa IPN Karol Polejowski.

Prezydent: czas zamknąć ten rozdział

W czasie obchodów odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa państwa w jego treści przekonywała, że nadszedł czas, aby "najboleśniejszy rozdział historii stosunków polsko–ukraińskich został zapisany i zamknięty wspólnym wysiłkiem właściwych organów i instytucji państwa ukraińskiego i państwa polskiego z zachowaniem dobrych praktyk i przepisów prawa międzynarodowego, z poszanowaniem podstawowych kanonów kultury chrześcijańskiej Europy". 

. 

"Wierzę, że uznanie prawdy o męczeństwie polskich Wołynian stanie się fundamentem pokoju i przyjaźni między narodami ukraińskim i polskim. Spoiwem tak mocnym, że nie skruszy go żadna wroga siła" - dodał prezydent. 

Z kolei prezes UdSKiOR nawiązał do decyzji ukraińskich władz o zgodzie na ekshumacje na Wołyniu. - Tego przez wiele ostatnich lat nie było. Był bardzo bolesny impas, który wydaje się, że został wreszcie przełamany - mówił. 

W Muzeum Wojska Polskiego odsłonięto wystawę 

W obchodach, które miały miejsce w Muzeum Wojska Polskiego, wziął udział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Towarzyszył mu wiceminister Paweł Bejda, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz posłowie PSL. W trakcie obchodów odsłonięta została wystawa, zatytułowana "Ludobójstwo na Wołyniu i polska samoobrona 1943-1944. Wołyń 1943-1944".

. 

- Czekaliśmy na ten moment. Spadkobiercy, rodziny, kresowiacy, wszyscy ci, którzy nigdy nie zwątpili i nigdy nie utracili nadziei, że o prawdę - bo nie o zemstę - o prawdę, o jej pokazanie, o pamięć warto walczyć. I nigdy nie przeminęło to uszanowanie dla dziesiątek tysięcy, dla pokoleń, które tę prawdę niosły - mówił wicepremier. 

W planie są jeszcze wieczorne uroczystości w Chełmie, gdzie powstaje Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Wziął w nich udział prezydent elekt Karol Nawrocki. Jeszcze w czasie kampanii przekonywał on, że muzeum jest "niezbędne do rozwijania relacji z Ukrainą opartych na prawdzie". Uroczystości odbywały się również we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Łodzi i Bielsku-Białej. 

. 
Czytaj także:

Źródło: PAP/egz

Polecane

Wróć do strony głównej