Jakie jest zaufanie do Szymona Hołowni? Polacy odpowiedzieli w nowym sondażu

Ponad 80 proc. Polaków nie ufa Szymonowi Hołowni - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Brak zaufania odnotowuje się nawet wśród wyborców Trzeciej Drogi, gdzie sceptycznych wobec marszałka Sejmu jest aż 70 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzono po ujawnieniu nocnego spotkania Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem.

2025-07-17, 09:02

Jakie jest zaufanie do Szymona Hołowni? Polacy odpowiedzieli w nowym sondażu
Ponad 80 proc. Polaków nie ufa marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni. Foto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Czy Polacy ufają Hołowni?

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, na zlecenie Radia ZET, sprawdził, co Polacy sądzą o liderze Polski 2050. Respondentom zadano pytanie: "Czy ufa Pan/Pani marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni?".

Wyniki sondażu wskazują, że aż 82,2 proc. respondentów nie ufa Szymonowi Hołowni, natomiast zaufanie do marszałka Sejmu deklaruje jedynie 14,5 proc. ankietowanych. Pozostali - 3,3 proc. - to osoby niezdecydowane. Tak kształtują się opinie uczestników badania:

  • Zdecydowanie tak - 1,5 proc.
  • Raczej tak - 13 proc.
  • Raczej nie - 35,5 proc.
  • Zdecydowanie nie - 46,7 proc.
  • Nie wiem/trudno powiedzieć - 3,3 proc.

Brak zaufania także wśród własnych wyborców

Rozkład odpowiedzi różni się nieco w zależności od sympatii politycznych ankietowanych. Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzi wyglądały następująco:

  • Zdecydowanie tak - 0 proc.
  • Raczej tak - 14 proc.
  • Raczej nie - 32 proc.
  • Zdecydowanie nie - 52 proc.
  • Nie wiem/trudno powiedzieć - 2 proc.

Oznacza to, że Hołowni nie ufa 84 proc. sympatyków PiS.

Jeszcze większy brak zaufania widać wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej - łącznie 85 proc. z nich przyznało, że nie ufa marszałkowi Sejmu. Nikt nie wskazał odpowiedzi "zdecydowanie tak".

  • Zdecydowanie tak - 0 proc.
  • Raczej tak - 15 proc.
  • Raczej nie - 39 proc.
  • Zdecydowanie nie - 46 proc.
  • Nie wiem/trudno powiedzieć - 2 proc.

Zaskakujące są również wyniki wśród sympatyków wchodzącej w skład rządu Donalda Tuska koalicyjnej Trzeciej Drogi. W odpowiedzi na pytanie respondenci wskazali:

  • Zdecydowanie tak - 7 proc.
  • Raczej tak - 17 proc.
  • Raczej nie - 37 proc.
  • Zdecydowanie nie - 33 proc.
  • Nie wiem/trudno powiedzieć - 6 proc.

Obecnemu marszałkowi Sejmu nie ufa więc co czwarty wyborca - 24 proc. - jego własnej partii i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jednocześnie Hołownię nie darzy zaufaniem aż siedmiu na dziesięciu (70 proc.) sympatyków koalicyjnej Trzeciej Drogi - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1071 osób, w dniach 11-12 lipca 2025 roku.

Kryzysy Szymona Hołowni

Badanie zrealizowano po ujawnionym przez dziennikarzy Radia ZET i "Newsweeka" nocnym spotkaniu Szymona Hołowni z europosłem PiS Adamem Bielanem. Przypomnijmy: marszałek Sejmu przyznał w zeszłym tygodniu, że w mieszkaniu europosła Adama Bielana spotkał się z politykami PiS dwukrotnie - po raz pierwszy pod koniec czerwca po wyborach prezydenckich.

- To spotkanie było krótkie, dlatego prezes PiS Jarosław Kaczyński zaproponował kolejne, by dokończyć rozmowę - mówił Hołownia. Do ponownego spotkania obu polityków doszło w nocy z czwartku na piątek 4 lipca.

- Marszałek Sejmu ma wręcz obowiązek spotykać się z opozycją, a już szczególnie z liderem opozycji, który ma 190 posłów w Sejmie. Natomiast przyznaję, miejsce spotkania trzeba wybierać dużo bardziej fortunnie. Jak dzisiaj sobie o tym myślę, to powinniśmy dokończyć to niedokończone spotkanie wcześniejsze z Jarosławem Kaczyńskim po wyborach, rzeczywiście u mnie w gabinecie - tłumaczył wówczas Hołownia w programie TVN24 "Kropka nad i".

Dyskusję wzbudza także rekonstrukcja rządu. Rzecznik rządu Adam Szłapka na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że "rekonstrukcja miała się odbyć trochę wcześniej, ale na prośbę Szymona Hołowni, liderzy zgodzili się, żeby ją trochę przesunąć".

- Taką miał prośbę marszałek Sejmu. To już trzeba jego pytać. Myślę, że miał jakieś osobiste względy, nie chcę w to wchodzić - komentował. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. 

Z kolei jak wynika z ustaleń RMF FM, do końcowej tury rozmów koalicyjnych ma dołączyć Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, przejmując rolę Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu formalnie przebywa na urlopie do 18 lipca. 

Szymon Hołownia nie odniósł się także dobrego wyniku w pierwszej turze wyborów prezydenckich - zdobył 4,99 proc. wszystkich oddanych głosów. Według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski, gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory parlamentarne, do Sejmu nie weszłyby ani Polska 2050, ani PSL, co daje PiS i Konfederacji potencjalną większość parlamentarną.

Czytaj także:

Źródła: Radio ZET/Polskie Radio/nł

Polecane

Wróć do strony głównej