more_horiz
Wiadomości

Matura 2021. Są już wyniki egzaminów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 18:07
Niemal 75 proc. maturzystów zdało tegoroczny egzamin dojrzałości. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki matur. Swoje wyniki zdający mogą od rana sprawdzić w systemie informatycznym. Przez cały dzień odbierają też świadectwa dojrzałości w szkołach.
Matura z języka polskiego
Matura z języka polskiegoFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W poniedziałek na konferencji w Ministerstwie Edukacji i Nauki przestawiono wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej - majowej. Zgodnie z nimi, maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki można sprawdzić pod adresem wyniki.edu.pl

Posłuchaj
00:21 11175555_1.mp3 CKE podała wyniki tegorocznych matur (IAR)

 

1200_matura_PAP.jpg
Przecieki tematów matur 2021. Prokuratura wszczęła dochodzenie

Wyniki

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 84 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski, zdało 96 proc.

W technikach egzamin maturalny z polskiego zdało 90 proc. absolwentów, egzamin z matematyki - 71 proc., a język angielski - 90 proc.

Czytaj także:

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 55 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów - 58 proc., a wśród absolwentów techników - 50 proc.), z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 56 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów - 62 proc., a wśród absolwentów techników - 47 proc.), z języka angielskiego - 76 proc. możliwych do uzyskania punktów (wśród absolwentów liceów - 82 proc., a wśród absolwentów techników - 67 proc.).

Dyrektor CKE Marcin Smolik powiedział podczas konferencji prasowej, że wyniki matur nie odbiegają od tych z lat poprzednich, gdy nauczanie odbywało się stacjonarnie.

Do zdania matury konieczne jest uzyskanie minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Każdy dodatkowy przedmiot wybrany przez maturzystę nie ma minimalnego progu punktowego.

W tym roku do matury przystąpiło ponad 273 tys. absolwentów liceów i techników. Jak poinformował Tomasz Rzymkowski, zostało przygotowanych 317 arkuszy maturalnych z 24 przedmiotów. Najczęściej wybieranym językiem obcym był język angielski, na który zdecydowało się 95 proc. maturzystów

Zgodnie z przepisami każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Wyniki w Warszawie

Zastępca prezydenta stolicy Renata Kaznowska poinformowała w poniedziałek na Facebooku, że w Warszawie egzamin maturalny zdawało 18174 osób, spośród których maturę zdało 15454 (85 proc.).

- Podobnie jak w roku ubiegłym jest to najlepszy wynik w województwie mazowieckim - podkreśliła Kaznowska. Wskazała przy tym, że dla porównania w roku ubiegłym maturę zdawało 16395 osób, spośród których maturę zdało 13921 (84,9 proc.).

Wiceprezydent stolicy zaznaczyła również, że w liceach maturę zdało 12912 (88,4 proc.) spośród 14602 zdających. - W roku ubiegłym zdało 88,6 proc. - wskazała. - W technikach maturę zdało 2542 tj. 71,2 proc. spośród 3572 zdających. W roku ubiegłym maturę zdało 70,7 proc. zdających - dodała Kaznowska. "Wielkie gratulacje" - napisała wiceprezydent stolicy.

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., a prawo do poprawki ma 13,2 proc. Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 64 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.

dz

Zobacz także

Zobacz także