more_horiz
Wiadomości

"Najnowocześniejsze, sprawdzone czołgi". Mariusz Błaszczak o zakupie Abramsów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 22:53
Dzięki czołgom Abrams wzrośnie bezpieczeństwo Polski. Będziemy trzecim państwem na świecie z tymi najnowocześniejszymi i sprawdzonymi czołgami - podkreślił w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: Twitter.com/MON_GOV_PL

Szef MON wraz z wicepremierem, przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosławem Kaczyńskim poinformowali w środę o zakupie nowych czołgów dla polskiej armii. Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

jk czolg 21714087 1200.jpg
"Nowa jakość jeśli chodzi o uzbrojenie wojsk lądowych". Jarosław Kaczyński o zakupie czołgów Abrams

Mariusz Błaszczak stwierdził w środę wieczorem w TVP, że zakup nowych czołgów "da nam przewagę nad ewentualnym agresorem". - Jeżeli do tego dodamy fakt, że te czołgi będą stacjonowały na wschodzie naszego kraju, to wzrośnie bezpieczeństwo naszej ojczyzny - dodał.

Czytaj również:

"Lepsze osiągi niż Leopardy"

Według szefa MON, czołgi Abrams "rzeczywiście dużo palą, ale pokonują takie przeszkody, których nie pokonują inne czołgi". - One mają lepsze osiągi niż Leopardy. Amerykanie zaprojektowali Abramsy jako odpowiednik czołgów rosyjskich T-14 Armata, tylko ze źródeł otwartych możemy się dowiedzieć, że tych czołgów Rosjanie mają 20, a my będziemy mieli 250 (czołgów Abrams) - mówił Błaszczak.

Posłuchaj
00:30 Błaszczak IAR.mp3 Mariusz Błaszczak: zakupy sprzętu wojskowego w USA to dalszy ciąg współpracy militarnej z tym krajem (IAR)

Jak podkreślił, dotychczas tylko Stany Zjednoczonej i Australia posiadają czołgi Abrams. - Będziemy trzecim państwem na świecie, które będzie posiadać te czołgi, a więc są to najnowocześniejsze, sprawdzone czołgi, do wykorzystywania amunicji programowalnej. To jest amunicja przyszłości, która przystosowuje się do celu - powiedział Błaszczak.

Jan Parys 1200.jpg
"To wypełnienie zobowiązań z dokumentu NATO". Jan Parys o zakupie czołgów Abrams

Pozyskiwanie nowych czołgów

250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma docelowo stacjonować na wschodzie kraju i stanowić uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej. Program rządowy ich zakupu wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym opiewa na kwotę 23 mld 300 mln zł.

Polska stara się pozyskać nowe czołgi w ramach programu "Wilk", który jest prowadzony od 2017 r. Nowe czołgi mają zastąpić najstarsze czołgi w Siłach Zbrojnych T-72, a także nieco nowsze PT-91 Twardy. Szef MON zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi M1A2 Abrams SEPv3 już od przyszłego roku.

jmo

Zobacz także

Zobacz także