Muzeum Józefa Piłsudskiego z Grand Prix w konkursie Sybilla 2020. Gliński: polskie muzealnictwo jest wspaniałe

2021-09-22, 15:38

Muzeum Józefa Piłsudskiego z Grand Prix w konkursie Sybilla 2020. Gliński: polskie muzealnictwo jest wspaniałe
Piotr Gliński. Foto: PAP/Mateusz Marek

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za wystawę "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935" otrzymało Grand Prix 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. - Polskie muzealnictwo jest naprawdę wspaniałe - powiedział obecny na gali wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński. 

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbywa się w środę 41. Gala Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020.

Powiązany Artykuł

40-lecie centrum rzeźby polskiej orońsk-1200.jpg
"Historyczna oprawa z nowoczesną formułą działania". Gliński w 40-lecie Centrum Rzeźby Polskiej

Obecny na gali wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przypomniał, że jest to już druga gala organizowana w warunkach pandemicznych.

- Wciąż jesteśmy jeszcze w pandemii, choć mamy nadzieję, że z uwagi na akcję szczepień ta czwarta fala nie będzie taka groźna, ale zagrożenie wciąż jest, stąd przede wszystkim wielkie podziękowania za to, jak państwo pracowaliście, jak polskie muzealnictwo, polskie instytucje muzealne, pamięci pracowały przez ten trudny okres. Byliśmy w bezpośrednim kontakcie, staraliśmy się wam pomagać, sporo różnych programów i projektów, także tych dot. internetu było wprowadzonych. Mam nadzieję, że to pomogło. Wiemy, że pomogło - powiedział wicepremier Gliński.

40 mln odwiedzających

Wskazał, że "mamy wielki sukces muzealny, ten z 2019 roku, kiedy to 40 mln ludzi odwiedziło polskie muzea".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

E_uIhh1XIAUigHG.jpg
Piotr Gliński w Wilnie: będziemy wspierać instytucje zrzeszające Polaków za granicą

- Zawsze porównujemy to do frekwencji kinowej, gdzie było 60 mln ludzi, więc my doganiamy już tę muzę, która wydawała się niedościgniona - mówił szef resortu kultury i sportu.

Około 200 projektów

Poinformował, że MKDNiS "od 5-6 lat realizuje około 200 różnych projektów, które wzmacniają ofertę muzealną, budują nowe muzea, przekształcają dotychczasowe".

Posłuchaj

Piotr Gliński o dużym zainteresowaniu publiczności ofertą muzealną (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Podwoiliśmy liczbę instytucji kultury i muzeów, które są współprowadzone przez państwo, pomagając po prostu tej ofercie, która od lat jest kształtowana i realizowana - wyjaśnił.

Kolejne muzea

Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się uroczystości otwarcia kolejnych muzeów.

- W grudniu, mam nadzieję, będzie już otwarta wystawa stała w Narodowym Muzeum Techniki. (...) To jeden z tysiąca przykładów tego, jak potrafią instytucje kultury działać. Dobrze, że ta oferta muzealna szczególnie w ostatnich latach bardzo się wzmacnia - wskazał.

Podkreślił, że "polskie muzealnictwo jest naprawdę wspaniałe". Ocenił, że te 40 mln ludzi, które odwiedziło w 2019 roku polskie muzea, będzie dobrym prognostykiem na kolejne lata. 

REKLAMA

Grand Prix "Sybilla 2020"

Grand Prix "Sybilla 2020" trafiło do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za wystawę "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935".  Instytucja ta otrzymała też nagrodę w kategorii "Nowe i zmodernizowane wystawy stałe".

Wystawa stała Muzeum nosi tytuł "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935", bowiem w przekonaniu jej twórców życie bohatera było podporządkowane ideom, takim jak walka o odzyskanie i utrzymanie niepodległości Polski oraz szeroko rozumianemu "dobru wspólnemu".

W opowieści o życiu i działalności marszałka została wyróżniona jego myśl polityczna, rozumiana bardziej jako wartości i przekonania, którymi się kierował, niż partykularny plan polityczny. Fakty z życia Piłsudskiego prezentowane są wraz z kontekstem historycznym i tłem epoki, by można było łatwiej zrozumieć jego decyzje. Co istotne, są one tłumaczone, a nie usprawiedliwiane i nierzadko konfrontowane z innymi punktami widzenia.

Powiązany Artykuł

mid-21917342 (1).jpg
W Białymstoku otworzono Muzeum Pamięci Sybiru

Wystawa stała jest podzielona na pięć galerii biograficznych, poświęconych kolejnym etapom życia i działalności Józefa Piłsudskiego: "Ziuk", "Komendant", "Wiktor", "Naczelnik" i "Marszałek". Narrację ekspozycji uzupełnia ponadto galeria "Symbol" będąca pomostem między czasami bohatera a współczesnością. Każda z trzech scen ją tworzących, wplecionych w opowieść biograficzną, jest próbą zmierzania się z innymi aspektami dziedzictwa Józefa Piłsudskiego i pamięci o nim.

REKLAMA

Pozostali nagrodzeni

W kategorii "Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" nagrodę otrzymało Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem za projekt "Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala".


Posłuchaj

Piotr Gliński o pracy muzeów w czasie pandemii (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

W kategorii "Edukacja" jurorzy docenili projekt edukacyjny "Szczecińskie motobajki Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdni Sztuki w Szczecinie". W kategorii "Projekty naukowo-badawcze" statuetka Sybilli trafiła do Muzeum Azji i Pacyfiku imienia Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie za projekt "Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych" z kolekcji tej placówki.

Jurorzy za najlepszą wystawę czasową uznali ekspozycję "Willmann. Opus magnum" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W kategorii: "Zarządzanie" nagrodę otrzymało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za budowanie sieci współpracy w ramach lokalnych, krajowych i międzynarodowych projektów jako model zarządzania.

REKLAMA

Wyróżnienia

Podczas uroczystości wręczono też kilkanaście wyróżnień, między innymi dla Muzeum Narodowego w Warszawie za projekt "Działania konserwatorskie Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie", Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za projekt "Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej", Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie za projekt edukacyjny "Rzeczy kultowe" i Muzeum Narodowego w Poznaniu za projekt edukacyjny "Muzeum w czasach zarazy - przedsięwzięcia edukacyjne w czasie pandemii".

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej