more_horiz
Wiadomości

Rzecznik MZ: liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie systematycznie zwiększana

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:15
- W Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W związku z wnioskiem woj. wielkopolskiego będzie ich 15 - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że liczba szpitali będzie systematycznie zwiększana.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CinemaPhoto / Shutterstock.com

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia pytany był o pomysł ministerstwa na to, by przestrzegano zasad sanitarnych związanych z pandemią. - W piątek będzie posiedzenie premiera i ministra zdrowia z wojewodami - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

covid free shutterstock 1200 (1).jpg
Przybywa chorych na COVID-19. Kraska: mamy hospitalizowanych ponad 2,4 tys. pacjentów

Przypomniał, że obecnie "nie tylko policja może egzekwować przepisy prawa w zakresie zakrywania nosa i ust, ale również organy podległe samorządom miast i gmin, czyli straż miejska". - Część miast egzekwuje te przepisy - powiedział rzecznik resortu zdrowia, wskazując np. na środki transportu miejskiego. - Liczymy, że po rozmowach z wojewodami będzie ukierunkowanie na ściślejszą egzekucję przepisów prawa w zakresie zakrywania nosa i ust - dodał.

Czytaj także:

Przypomniał jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski "z racji na bardzo dobrą współpracę z Episkopatem" zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z apelem, aby w kościołach proboszczowie przypominali wiernym o przestrzeganiu obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

Zaznaczył, że minister jest także w ścisłym kontakcie z komendantem głównym Policji i na bieżąco wymieniają się informacjami na temat tego, jak wygląda egzekucja prawa.

Sytuacja w szpitalach

Pytany o zapas łóżek covidowych, Wojciech Andrusiewicz powiedział, że "tylko w ostatnim tygodniu na samej Lubelszczyźnie zwiększyliśmy dostępność łóżek o 33 proc., a na Podlasiu o 45 proc.".

Zaznaczył, że mówiąc o wydolności systemu ochrony zdrowia i skali czwartej fali, nie wystarczy kierować się jedynie liczbą zajętych łóżek. Zaznaczył, że ważna jest także tworzona baza łóżek. - Póki możemy ją tworzyć, to robimy - oświadczył Wojciech Andrusiewicz.

Wspomniał, że również wojewoda wielkopolski zwrócił się do ministra zdrowia o otworzenie kolejnego szpitala tymczasowego.

Posłuchaj
00:28 11345471_1.mp3 Rzecznik resortu zdrowia: w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych dla pacjentów z COVID-19 (IAR)

 

Twitter Waldemar Kraska free 1200.jpg
Który region ma najwyższy współczynnik zapadalności na COVID-19? Wiceszef MZ podaje dane

- Dzisiaj w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W ciągu ostatniego czasu zostały otwarte dwa kolejne - powiedział rzecznik resortu zdrowia. W związku z wnioskiem wojewody wielkopolskiego będzie ich 15 - powiedział Andrusiewicz.

Zapowiedział, że systematycznie liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana. Zapewnił, że liczbę łóżek covidowych można zwiększyć do 11 tys. w ciągu 24-48 godz., a w następnych 24-28 godzinach do 17 tys.

ng

Zobacz także

Zobacz także