more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS w PR24: jestem optymistą w kwestii sporu Polski z unijnymi instytucjami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 15:20
- Nie przechodzimy do porządku dziennego nad sprawą obrony polskiej suwerenności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Kaczyński. Prezes PiS skomentował w ten sposób orzeczenie TSUE dot. skargi Polski i Węgier.
Wicepremier Jarosław Kaczyński w PR24: jestem optymistą w kwestii sporu Polski z unijnymi instytucjami
Wicepremier Jarosław Kaczyński w PR24: jestem optymistą w kwestii sporu Polski z unijnymi instytucjamiFoto: PR24

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Sędziowie Trybunału uznali, że te przepisy są zgodne z prawem unijnym. Polska i Węgry domagały się zawieszenia mechanizmu, wskazując, że jest on uznaniowy i nie ma przewidywalnych kryteriów naruszeń, co daje szerokie pole do interpretacji.

Wyrok TSUE. Jarosław Kaczyński mówi o "kontrowersjach"

Odnosząc się do tej kwestii, Jarosław Kaczyński podkreślił na antenie Polskiego Radia 24, że w Unii Europejskiej trwa "proces ograniczania czy wręcz eliminowania suwerenności" państw członkowskich. Wskazał, że obóz rządzący tym tendencjom się przeciwstawia.

- To wszystko jest w trakcie pewnej kontrowersji, nie chcę tu używać określenia "walka", bo w Unii Europejskiej nie należy ze sobą walczyć, ale takie określenie też nie byłoby dalekie od prawdy - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Decyzję Trybunału nazwał "bardzo łatwą do przewidzenia".

Gość Polskiego Radia 24 mówił o "pewnym napięciu". Wskazał, że Polska "słusznie" oczekuje dalszego wsparcia ze strony UE, choć zbliża się do statusu płatnika netto we Wspólnocie. - Jest próba wykorzystania sytuacji wobec państw gospodarczo nieco w tej chwili odstających od zachodniej części Unii Europejskiej, żeby je postawić wobec wyboru, który w żadnym wypadku nie powinien mieć miejsca, [bo] jest w oczywisty sposób sprzeczny z traktatami. Ta kontrowersja trwa, jestem optymistą co do jej ostatecznego wyniku - oświadczył.

Prezes PiS reaguje na słowa Zbigniewa Ziobry o "historycznym błędzie" premiera

Jarosław Kaczyński odniósł się do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który ocenił, że wyrok TSUE to dowód na "polityczny, historyczny błąd" premiera Mateusza Morawieckiego. - Jestem zawiedziony tym, że takie oświadczenia padają publicznie - powiedział. - Troszkę się dziwię panu ministrowi, ale cóż, takie rzeczy zdarzają się w polityce, nie tylko u nas - dodał.

Polityk podkreślił, że "trzeba nad tym przejść do porządku dziennego i po prostu iść dalej". - Oczywiście, nie przechodzimy do porządku dziennego (...) nad całą sprawą, sprawą obrony polskiej suwerenności. Należy nam się wsparcie - mówił. Zaznaczył, że Polska zasługuje na takie traktowanie jak Hiszpania czy Irlandia, w stosunku do których "nikt nie domagał się tego rodzaju ustępstw".

Posłuchaj
39:01 Jarosław Kaczyński PR24_mp3 2022_02_16-15-06-36.mp3 Jarosław Kaczyński: jestem optymistą ws. sporu Polski z instytucjami UE (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24) 

Mechanizm warunkowości. Jarosław Kaczyński o "nadużyciach" UE

Mówiąc o mechanizmie warunkowości, gość PR24 przypomniał o konkluzjach szczytu UE, w których wzięto pod uwagę postulat Warszawy, "polegający na tym, żeby nie używano tego dla de facto uchylenia traktatów i de facto uchylenia suwerenności". - Żeby ten instrument nie był w ten sposób używany. Niestety jest - ocenił.

Według Jarosława Kaczyńskiego takie działanie to "nadużycie". - Mamy do czynienia, powiedzmy sobie uczciwie, z oszustwem ze strony władz unijnych - wskazał. Dodał, że "dzieje Unii są bardzo skomplikowane, ale generalnie rzecz biorąc, nasza obecność w UE jest w tej chwili rzeczą bardzo potrzebną dla naszej przyszłości i przyszłości Europy".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jarosław Kaczyński (wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina: 15.09

ms, PR24, IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także